Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi


  Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

  Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

  Devlet, ev hanımlarına faizsiz 15 Bin TL kredi desteği sağlıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, işyeri açmak, ekonomik hayata katılmak, ev ekonomisine destek sağlamak isteyen ev hanımları için Kaymakamlık bünyesinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığı ile faizsiz 2 yıl geri ödemesiz işyeri açma kredisi veriyor. Devletin ev hanımlarına verdiği iş imkanı çerçevesinde Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi hakkında akıllara gelebilecek tüm soruların cevapları ve bu krediden yararlanmak neler yapılması gerekiyor ayrıntılar yazımızda.

  Kaymakamlığın Ev Hanımlarına Verdiği Kredi

  Devlet, sosyal adaletin tesisi, gelir adaletsizliğinin giderilmesi ve girişimcilere kaynak sağlanması gibi amaçlarla çok çeşitli destek ve yardım programları hayata geçiriyor. Vatandaşlar özellikle de ev hanımları bu destek, hibe, kredi ve yardımlara büyük rağbet gösteriyor. Uygulanan bu programlara gösterilen yoğun ilgi ve programların başarılı olması devleti harekete geçirdi. 2018 yılında devletin verdiği geri ödemesiz hibe, destek, faizsiz kredi uygulamalarının kapsamı genişletildi. Bu kapsamda kaymakamlık ev hanımlarına 15 Bin TL faizsiz işyeri açma kredisi vermeye devam ediyor. Devletin ev hanımlarına verdiği bu iş imkanı vatandaşlar arasında sevinçle karşılandı ve çok sayıda kişi başvuru yaptı. Kaymakamlığın ev hanımlara verdiği kredi konusunda, nasıl alınır, kimlere verilir, şartları neler gibi cevabını merak ettiğiniz tüm soruları tüm detayları ile cevaplamaya başlayalım.

  Ev hanımlarına faizsiz kredi olarak da bilinen bu uygulamayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı finanse ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı bir kuruluş. SYDV Şubeleri ilçelerde kaymakamlık binaları içinde yer aldığı için bakanlık tarafından kadınlara verilen işyeri açma kredisi halk arasında daha ziyade kaymakamlık işyeri açma kredisi olarak biliniyor. Bu durum sizde kafa karışıklığı yaratmasın. Bu uygulamanın finansmanı ve yürütülmesi Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına aittir.

  İLGİLİ KONULAR:

  DEVLET YARDIMLARI NELER NASIL ALINIR?

  SOSYAL YARDIMLAR NELER, NASIL ALINIR?

  Kadınlara Destek Kredisi Nasıl Alınır?

  İlk olarak şunu bilmelisiniz ki kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği işyeri açma desteği bir hibe programı değildir. Ev hanımlarına iş kurma fırsatı sunan bu programda verilen 15 Bin TL destek 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz kredidir.

    2019 Güncel Mübaşir Maaşları Ne Kadar, Şartları Nelerdir ?

  Devletten ev hanımlarına destek kapsamında verilen faizsiz işyeri kredisinden faydalanabilmek için öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına başvuru yaparak adınıza dosya açtırmanız gerekiyor. Dosya açma işlemi tamamlandıktan sonra ise açmayı düşündüğünüz işyeri için bir proje hazırlığına başlamanız gerekiyor. Bu dosyada işyerini nereye açacağınız, ne iş yapmayı planladığınız gibi konularda açıklayıcı bilgilere yer vermelisiniz. Açmayı düşündüğünüz işyerinde alınması gereken tüm demirbaş ve diğer malzemeleri bir liste haline getirip dosyaya ekleyin. Listede yer alan tüm demirbaş ve diğer malzemeler için 3 farklı firmadan alınmış fiyat tekliflerinin bulunması gerekiyor.

  Hazırladığınız dosya ve işyeri projesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı Mütevelli Heyeti tarafından değerlendirmeye alınır. Sunduğunuz proje Mütevelli heyet tarafından uygun görülürse 15 Bin TL’ye kadar 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz işyeri açma kredisi almaya hak kazanırsınız. Bu her projesi onaylanan ev hanımının 15 Bin TL kredi alabileceği anlamına gelmez. İşyeri proje dosyanızda masraflarınız 15 Bin TL’nin altındaysa alacağınız kredi de o kadar az olur. Yani 15 Bin TL bu faizsiz kredi de en üst sınırdır. Alacağınız destek miktarı daha az olma ihtimali de vardır.

  Başvuru Şartları Neler?

  Kaymakamlık kredisi nasıl alınır tarif ettikten sonra şimdi de kaymakamlık işyeri açma kredisi kimlere verilir, başvuru şartları neler olduğundan bahsedelim. Bu krediden faydalanabilmek için öncelikle başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Bu destek bir kredi olduğu ve geri ödemesi olduğu için 2 adet kefil gösterilmesi gerekiyor. bu şartlar sağlandıktan sonra ise mütevelli heyeti ikna edecek, başarılı bir iş girişimi olduğunu gösteren bir proje hazırlanması gerekiyor. Şayet üretim yapılması planlanıyorsa, üretimi yapılacak şeyin bölgede yeterli pazara sahip olması onay noktasında büyük avantaj sağlar. Ayrıca daha önce bir işyeri çalıştırılmış veya ticari faaliyet yürütülmüş, ticari faaliyet alanında mesleki eğitim alınmışsa bunların belgelerini sunmak projenin kabulü noktasında avantaj sağlayacaktır.

    Bimer'e Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  DOĞUM PARASI

  DOĞUM PARASI SORGULAMA

  Gerekli Belgeler Neler?

  Ev hanımlarına destek kapsamında faizsiz krediden yararlanabilmek için gerekli belgeler ise şu şekilde;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • Başvuru dilekçesi
  • İş proje dosyası
  • 2 kefilin kefalet onay belgeleri
  • Demirbaş ve diğer malzemeler için 3 ayrı firmadan alınmış fiyat teklifi belgesi

  Sorularınızı Bize Yazın

  İşyeri açmak için kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredi konusu hakkında bilinmesi gereken tüm hususları tüm detayları ile izah etmiş bulunuyoruz. Ev hanımlarına işyeri açma desteği konusuyla ilgili olarak aklınıza gelen tüm soruları yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Yetkin yazar ekibimiz sizden gelen bütün sorulara hassasiyetle ve hızlı bir şekilde cevap vereceklerdir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
  1. Nurcan dedi ki:

   Bayanlara özel cafe açmak istiyorum esımın sıgortalı calısması ve gelırı bana engel olurmu

  2. Havva dedi ki:

   Merhaba 31 yaşındayım bekarım ve aile den hiçbir maddi destek almıyorum iş konusunda da mezuniyet ve kılık kıyafet engeline takılıyorum artık bunalımın dibini yaşıyorum kendi işimi kutmak istiyorum fakat sermayem yok elimden tutulmasına ihyiyacım var azimli ve becerikli bitiyimdir yeterki nerden başlamam husunda ve maliyette yardım edilisin

   1. Bilgi Merkezi dedi ki:

    Merhabalar,

    İlk yapmanız gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvurunuzu yapmak olacaktır. 15 Bin TL destek 2 yıl geri ödemesiz ve faizsiz krediyi alabilmeniz için değerlendirmeyi beklemeniz gerekecek.

  3. Filiz turgut dedi ki:

   Öğrenci servisi cekiyorum ama arac almak istiyorum faydalana bilirmiyim

  4. Hatice yıldırım dedi ki:

   15 bin tl ile devletin katar verdiği ürünleri mi almak zorundayız yani devir olan bir işletmeyi alamazmıyız yada ikinci el makinalar satın alamazmıyız?devlet bu yardımı nakit olarak bize mi yapıyor yoksa teklif aldığımız ürünleri alma şartımı var.

  5. Fatma arslan dedi ki:

   Merhaba 37 yaşındayım 1 yıldır eşimden ayriyim 8 yaşında oglum var ms hastasıyım ve issizim kuru temizleme üzerine işyeri açmak istiyorum çok iyi bir iş fikrim var ama işyeri açmak için param yok bu konuda destek almak istiyorum

   1. admin dedi ki:

    İş kurmak isteyen kadınlar için pek çok destek söz konusu. Konu ile ilgili olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ve KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz.

  6. Gürcü dedi ki:

   Anamurda ikametgah etmekteyim eşimden ayrıldım isimden de oldum 33 yaşındayım lise mezunuyum kendi ayaklarım üzerinde durmak istiyorum ve çok hırsıyım manav açmak istesem bu konuda da faydalana biliyormuyum bilgi almak istiyorum teşekkür ederim

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Aile ve Sosyal Politikalar Hizmet Merkezine ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yardım talep edebilirsiniz. Uygun görülmesi halinde sosyal yardımlar veya iş kurma yardımlarından faydalanabilirsiniz.