2020 Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

2020 Kalfalık belgesi alımı, bir mesleği icra etmek için gerekli bilgi ve beceriye sahip olunduğunun  bir göstergesi olarak gereklidir. Söz konusu meslek ile ilgili çalışmaları yürüten meslek erbabının, yeterliliğinin belgesi niteliğindedir. Bu kapsamda kalfalık belgesi almayanlar, bir meslek ile ilgili hiçbir şekilde kalfalık unvanı ile çalışamazlar. Kalfalık belgesi sahipleri ise kalfalık unvanı bulunmayan işlerde, kalfalık mertebesi denginde çalıştırılabilmektedir.

Kalfalık Belgesi Alınan Yerler

Kalfalık belgesi veren kurumlar, belgeyi en az 1 yıl süre ile kişinin aynı yerde çalışacağına istinaden vermektedir. Bu bağlamda kişiler, kalfalık belgesi alma aşamasında hangi kurumda görev yapaktaysa, o kurumda en az 1 yıl süreyle kalmak zorundadır. Bu sürenin sonunda kalfa eğer isterse, kendi iş yeri açma belgesini kendisi alabilir. Ancak bu şekilde belge almak isteyen kalfaların, işten ayrılmadan en az 3 ay önce devlet destekli olarak ilgili kurumlara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kalfalık belgesi, mesleki eğitim merkezleri tarafından verilmektedir. Eski adı çıraklık eğitim merkezi olan bu kurumlar, meslek elemanı yetiştirmekten sorumludur. Bunun yanında kurumlar, yapılacak başvuruların ardından gerekli eğitimlerden sonra kişileri sınava alır. sınavı geçen kişiler kalfalık belgesi almaya kal kazanmaktadır.

Kalfalık Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kalfalık belgesine başvuru yapmak için kişilerin gerekli şartları sağlamaları gerekmektedir. sonrasında yapılması gereken, Mesleki Eğitim Merkezleri’nde en az 2 yıllık eğitim görmek olmalıdır. 2 yıldan 4 yıla kadar değişen periyotlarda verilen eğitim sırasında kişinin, eğitimini aldığı alanda çalışıyor olması şartı aranmaktadır. Bunun haricinde kişiler, eğitim aldıkları alanda kendilerini geliştirmeli ve eğitim aldıkları süreç içerisinde yeterliliklerini ispatlamalıdırlar. Yeterliliklerini ispatlayan kalfa ayarları, sürecin sonunda sınava alınmaktadır. Sınav sonucuna ve yapılan uygulamalara bağlı olarak kalfalık belgesi kişilere verilecektir.

Kalfalık Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

Kalfalık belgesi alma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalfa adayı, verilecek eğitimi takip etmeli ve devamsızlık sınırını aşmamalıdır.
 • Kalfa adayı, eğitim öncesinde en az 8 yıl süre ile herhangi bir iş yerinde çalışmış olmalıdır. Bu çalışma, sigorta ile belgelenmelidir.
 • Af dönemlerinde kalfa adaylarına tanınan haklar, belirtilen koşullardan hariçtir. Bazı dönemlerde yapılan kampanyalar kapsamında 4-5 aylık kurs süreçleri sonunda kalfalık belgesi verilebilmektedir. Ancak bu kalfalık belgelerinin verildiği dallar, daha kolay öğrenilen alanların kampanyalaştırılması ile oluşmaktadır. Normal zamanda kalfalık belgesi, ancak kişinin en az 2 yıl süre ile eğitim alması ile alınabilmektedir.
  Tam Ziya Ne Demek?

Kalfalık Belgesi Alınabilecek Meslek Dalları

Kalfalık belgesi verilen meslekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ahşap teknolojisi
 • Güzellik ve saç bakım hizmetleri
 • Motorlu taşıtlar teknolojisi
 • İnşaat teknolojisi
 • Pazarlama ve perakende satış
 • Plastik teknolojisi
 • Gıda bakım ve paketleme
 • Konaklama ve seyahat
 • Elektrik elektronik hizmetleri
 • Fotoğrafçılık
 • Makine teknolojileri
 • Gemi yapımı
 • Matbaa
 • Tekstil teknolojileri
 • El sanatları
 • Kuyumculuk

Belirtilen alanlarda kişiler eğitim alarak en az 2 yıl içinde kalfalık belgesi alabilecektir. Ayrıca her bir alanın kendi içerisinde dallara ayrılması da söz konusudur. Bu bağlamda örneğin bilgisayar alanında kalfalık belgesi almak isteyen bir kişi, teknik servis dalı, pano monitörlüğü, elektrikli ev aletleri, endüstriyel bakım, yüksek gerilim sistemleri gibi dallar arasından seçim yapmak zorundadır.

Mesleki Eğitim Merkezi Yoluyla Kalfalık Belgesi Almak

Kalfalık belgesini Mesleki Eğitim Merkezleri’nden almak için kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. bu şekilde yapılacak kalfalık belgesi, kişilerin doğrudan kalfalık sınavlarına katılması ile verilmektedir. Bu sınavlardan başarılı olma durumuna göre kişilere kalfalık belgesi verilmektedir.

Kalfalık belgesini eğitim yoluyla almak için işe girdikten sonra mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırmak gerekmektedir. Her meslek için ne kadar çalışma süresi ile hizmet verilebileceği kanunen belirtilmiştir. Bazı meslek dallarında 2 yıllık eğitim süresi ve 5 yıl deneyim istenmekte iken, bazı meslek dallarında 3 yıllık eğitime ek 8 yıl mesleki deneyim talep edilmektedir. Ayrıca eğitim alma süreci sırasında da kişilerin çalışıyor olmaları şartı aranmaktadır. Belirtilen 2- 3 yıllık süreler boyunca kişiler, haftada bir gün olmak üzere Mesleki Eğitim Merkezlerindeki eğitimlerine devam eder. Bu sayede eğitim sonunda yapılacak sınavda başarı yakalanmaya çalışılacaktır. Yapılacak sınavlardan başarılı puanlar alan kişiler, kalfalık belgesi almaya hak kazanacaktır.

Kalfalık Belgesini Mesleki Denklik İle Almak

Denklik ile kalfalık belgesi almak, istenen meslek alanında çalışılarak elde edilen deneyimin ispatlanması ile alınmaktadır. Bu kapsamda alınan denklik belgesi ile kalfalık yapılması mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerin eğitim süresinin 2 katı kadar mesleki yaşantıya sahip olması durumunda, kalfalık belgesi hiçbir eğitime girmeden verilmektedir. Bu kapsamda kişiler, örneğin 2 yıl eğitim süresine sahip gıda temizlik ve bakımı alanında en az 4 yıl süre ile çalışmışsa, hiçbir eğitime girmeden, yalnızca başvuru yaparak kalfalık belgesi alabilmektedir.

  2020 Doğum İzni Parası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu şekilde kalfalık belgesi alabilmek için çalıştığınız süresi SSK ya da Bağ-Kur sigortası yoluyla görüntüleyebilir olmanız gerekmektedir. Erken yaşta çalışmaya başlayan kişilerin mesleki deneyimleri söz konusu ise, kişilerin 18 yaşından sonraki meslek hayatları sistem tarafından hesaplanmaktadır. Eğer başvurunuzda 1 yıl gibi bir süre eksik kalıyorsa, eksik kalan süre kadar zamanı eğitimde geçirmeniz, kalfalık belgesi almak için yeterli olacaktır.

Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesinde Sigorta Eksiği

Sigorta eksiği nedeniyle kalfalık belgesinin alınamaması durumunda, çalıştığınızı ispatlamanız halinde, sigortanızın üzerinde zaman ekletebilmeniz mümkün olmaktadır. 1998 öncesinde sigortasız çalışılan sürelerin varlığı durumunda kişiler, iş yerinden aslen çalışan olunduğuna dair belge alarak sigortasız süre şeklinde görev alınan zamanlarına ekletebilmektedir. Bu bağlamda kişiler, 1998 sonrasında işe başlamışsa, kesinlikle sigortalı olmalılardır. Aksi halde 1998 sonrasında sigortasız olarak çalışılması halinde sigortasız geçen zamanı ekleme şansı, kurumdan alınacak belgeyle dahi mümkün değildir.

İlkokul Mezunlarının Kalfalık Belgesi

Kalfalık belgesinin ilkokul mezunları tarafından alınması mümkündür. Bu bağlamda kişilerin ilkokuldan mezun olması tek şart olarak görülebilmektedir. 14 yaşından sonra iş hayatına başlayan kişilerin sigortasız çalışmış olsalar dahi çalışma yıllarına tüm sigortasız dönemlerini ekletebilmenin yolu açıktır. Hangi meslek grubu için ne kadar çalışma süresi gerekli, hangi meslek grubu için sadece sigortalı dönem sayılıyor, gibi sorulara il ve ilçe meslek eğitim merkezlerinden yanıt bulabilirsiniz.

Kalfalık Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Kalfalık belgesinde istenen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Eksiksiz olarak doldurulmuş EK II başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Diploma aslı ve fotokopisi
 • Mesleğin yapılmasında bir sakınca olmadığını gösteren sağlık raporu belgesi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Sigortasız çalışma durumunda, görev alınan kurumdan alınacak çalışıldığını ispatlar nitelikte belge

Belirtilen evrakların hazırlanmasının ardından yılda iki kez şeklinde olan kayıt dönemleri takip edilerek gerekli dönemlerde kayıt yapılmalıdır. Yaz dönemi ve kış dönemi olmak üzere iki ayrı dönemde olan kayıtlarla kalfalık belgesi alımı gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda yılda 2 defa yapılan sınavların sonuçları da 5- 7 gün içinde açıklanmaktadır.

  1000 TL İhtiyaç Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

E DEVLET SOY AĞACI SORGULAMA


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Levent dedi ki:

  7 sene seramik atolyesinde calistim. Denklik başvurusu yapmak istiyorum. Sigortam da vardı. Yeterli olurmu belge almam için.

 2. Umran dedi ki:

  Merhaba kuaför açmak istiyorum güzellik uzmanlığı için bir-çok belgem var kalıcı makyaj üzerine kalfalık ve ustalık belgelerim var uzun zaman dirda kuafirlukte çalışıyorum ama sigortalı değil kalfalık ve ustalık sınavlarına girmek istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir

 3. İsmail dedi ki:

  2 yıldır pastanede pasta usta yardımcısı olarak çalışıyorum.kalfalık belgesi alabilirmiyim

 4. Mahmut Murat Öğüt dedi ki:

  merhaba,
  İsmim murat Öğüt 1991kuaförlük yaparken meb onaylı kalfalık belgesi aldım o yıllarda kalfalık belgesi almak için ssk zorunluluğu varmıydı.Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
  Teşekkürler.