Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır


  Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

  Kalfalık belgesi nasıl alınır? Kalfalık belgesi ne işe yarar? Kalfalık belgesi almak için gerekli şartlar neler? Kalfalık belgesi nereden alınır? Kalfalık belgesi almak için gerekli evraklar neler? Kalfalık belgesi almak için ne kadar sigorta gerekli? Kalfalık belgesi kayıt ve sınav tarihleri ne zaman? Gibi konu hakkında akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda. Siz de kalfalık belgesi almak için ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız yazımızı mutlaka okuyun.kalfalık belgesi nasıl alınır

  Kalfalık Belgesi Ne işe Yarar?

  Bir mesleği icra etmek için gereken bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarını belirli düzeyde kazanmış ve söz konusu meslekle ilgili gerekli çalışmaları usta gözetiminde belirli bir standartta yapabilen meslek erbabına kalfa denir. 3308 Sayılı Kanunun 17. maddesi uyarınca kalfalık belgesi bulunmayanlar hiçbir surette kalfalık unvanıyla bir işte çalışamaz ve çalıştırılamazlar. Kalfalık belgesi sahipleri kalfalık unvanı bulunmayan işlerde kalfalık dengi işlerde çalışabilirler.

  Kalfalık Belgesi Nereden Alınır?

  Ülkemizde kalfalık belgesi vermeye tek yetkili kurum Milli Eğitim Bakanlığı bağlı kurumu olan Mesleki Eğitim Merkezleridir. Kalfalık belgesi almak için halk arasında Çıraklık Eğitim Merkezi olarak da bilinen Mesleki Eğitim Merkezine başvuru yapmak gerekmektedir.

  Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

  Kalfalık belgesiyle alakalı verdiğimiz bu genel bilgilerin ardından şimdi de yazımızın asıl konusu olan kalfalık belgesi nasıl alınır meselesini izah etmeye başlayalım. Kalfalık belgesi almak için iki farklı usul mevcut. Bu yöntemler; Mesleki (Çıraklık) Eğitim Merkezi’ne kayıt yaptırıp eğitimlere katılmak ve denklik yoluyla kalfalık belgesi almak.

  Kalfalık belgesi affı zaman zamana hayata geçiriliyor. kalfalık belgesi affı durumlarında belge alma şartları değişiklik gösteriyor. Mesleğin kanun kapsamına alındığı tarihte 18 yaşını doldurmuş, olanlar Bakanlık tarafından duyurulan tarihlerde mesleki eğitim merkezlerine başvuruda bulunmaları halinde doğrudan kalfalık sınavlarına katılabilir ve bu sınavlarda başarılı olmaları durumunda kalfalık belgesi alabilir. bu tarif ettiğimiz durum sadece af dönemlerinde olur.

    TC Kimlik No İle SRC Belgesi Sorgulama - PTT SRC Belgesi Sorgulama

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  E DEVLET SOY AĞACI SORGULAMA

  Mesleki Eğitim İle Kalfalık Belgesi Almak

  Bu yöntemle kalfalık belgesi almak için işe girdikten sonra mesleki eğitim merkezine kayıt yaptırmanız gerekiyor. Çalışılan meslek için ne kadar süre eğitim verileceği kanunla belirlenmiştir. Kalfalık eğitimi süreleri her meslek grubuna göre değişiklik gösterir. Bir kısım meslek dalı için eğitim süresi 2 yıl iken bazı meslek grupları için 3 yıldır. Bu süreler boyunca hafta 1 gün olmak üzere meslekle ilgili teorik ve pratik eğitim verilir. Eğitim süresinin tamamlanmasının ardından kalfalık sınavı yapılır. Yapılan sınavda başarılı olanlar kalfalık belgesi almaya ak kazanır.

  Denklik Yoluyla Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

  Kalfalık belgesi almak istediğiniz meslek dalında daha önce çalışmışsanız belgeyi almanız mümkün. Yukarıda meslek dallarının kalfalık eğitiminin büyük çoğunlukla 2 ve 3 yıl sürdüğünü söylemiştik. Başvuru yapacağınız meslek dalının kalfalık eğitimi süresinin 2 katı kadar o mesleği yapmışsanız kalfalık belgesi alma şansına kavuşursunuz Ancak bu çalışan sürelerde ister SSK olsun ister Bağ-Kur sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekiyor. Ayrıca sigorta süresinde 18 yaşından önceki sigorta primler hesaba dahil edilmiyor. Şayet sigortalı çalıştığınız süreler başvuru yaptığınız meslek dalının kalfalık eğitim süresinden eksik kalıyorsa, eksik kalan süre kadar eğitime katılarak kalfalık belgesini almanız mümkün olur.

  Denklikle kalfalık belgesi almada sigortasız çalışılan süreler varsa bu süreleri de toplam çalışılan süreye dahil ettirmek mümkün. 6 Ocak 1998 tarihinden önce sigortasız çalışılan süreler varsa, işyerinden belge alarak bu süreleri toplam çalışmaya dahil ettirebilirsiniz. 6 Ocak 1998 tarihinden sonraki çalışılan süreler istisnasız olarak sigortalı olmalı ve Sosyal Güvenlik Kurumundan belge alıp beyan edilmesi gerekmektedir.

  Denklik yoluyla kalfalık belgesi almak isteyen ilkokul mezunları için bir yaş istisnası mevcut. İlkokul mezunları 14 yaşını doldurduktan sonraki tüm çalışma sürelerini toplam süreye sigortasız çalışmış olsalar dahi ekletebilirler. Bunun için sadece işyerinden çalıştıklarını gösteren belge almaları gerekmektedir. Kalfalık belgesi için ne kadar sigorta gerekli, hangi meslek gurubu için ne kadar bilfiil çalışmak gerektiği konusunda bilgiyi mesleki eğitim merkezinden almalısınız.

    Vhki Ne Demek, VHKİ Nedir, Ne İş Yapar? Vhki Görev Tanımı ve Görevleri

  Kalfalık Belgesi Almak İçin Gerekli Evraklar

  Kalfalık belgesi almak için gerekli evraklar hem eğitim merkezine eğitim başvurusunda hem de denklik başvurusunda neredeyse aynıdır. Denklik başvurusunda fazladan sigortalı veya sigortasız çalışılan sürelerin belgelenmesi gerekmektedir.

  Kalfalık Belgesi İçin Gerekli Evraklar;

  • Eksiksiz olarak doldurulmuş EK II Başvuru Formu
  • Nüfus cüzdanı ve önlü arkalı fotokopisi
  • Diploma ve fotokopisi
  • Mesleğin yapılmasında bir sakınca olmadığını gösteren sağlık raporu
  • 4 adet vesikalık fotoğraf
  • Sigortalı ya da sigortası çalışıldığını gösteren belge (Denklik başvurusu yapanlar için)

  Kalfalık Belgesi Kayıt Tarihleri

  Kalfalık belgesi kayıtları yaz dönemi ve kış dönemi olmak üzere yılda 2 kez yapılır. Yaz dönemi kalfalık sınavı Eylül ayında, kış dönemi kalfalık sınavı Şubat ayında yapılır. Kış dönemi Şubat ayında yapılacak kalfalık sınavı için başvurular Ocak ayında başlar. Başvuruların alınması ve kayıtların alınmasının ardından adaylara sınav giriş belgesi düzenlenir ve dağıtılır. Tüm bu sürecin sonunda sınavı yapılır kalfalık belgesi sınav sonuçları 5 ila 7 gün arasında açıklanır. Yaz dönemi için kalfalık sınavı başvuruları Temmuz ayında başlar ve sınav Eylül ayında yapılır. Tıpkı kış döneminde olduğu gibi sınav sonuçları 5 ile 7 gün arasında açıklanır.

  Sorularınızı Bize Yazın

  Kalfalık belgesi nasıl alınır başta olmak üzere, kalfalık belgesinin alınması hakkında tüm bilinmesi gerekenleri tüm detayları ile açıklamış bulunuyoruz. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar kadromuz sizden gelen tüm soruları, en güncel bilgileri kullanarak, hızlı ve doğru şekilde yanıtlayacaklardır.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. Levent dedi ki:

   7 sene seramik atolyesinde calistim. Denklik başvurusu yapmak istiyorum. Sigortam da vardı. Yeterli olurmu belge almam için.

  2. Umran dedi ki:

   Merhaba kuaför açmak istiyorum güzellik uzmanlığı için bir-çok belgem var kalıcı makyaj üzerine kalfalık ve ustalık belgelerim var uzun zaman dirda kuafirlukte çalışıyorum ama sigortalı değil kalfalık ve ustalık sınavlarına girmek istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir

  3. İsmail dedi ki:

   2 yıldır pastanede pasta usta yardımcısı olarak çalışıyorum.kalfalık belgesi alabilirmiyim

  4. Mahmut Murat Öğüt dedi ki:

   merhaba,
   İsmim murat Öğüt 1991kuaförlük yaparken meb onaylı kalfalık belgesi aldım o yıllarda kalfalık belgesi almak için ssk zorunluluğu varmıydı.Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.
   Teşekkürler.