2020 İtfaiyeci Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

2020 İtfaiyeci eri olmak için gereken şartlar, internet üzerinden son dönemde bu meslekte kariyer planlaması düşünen kişiler tarafından araştırılmaya devam edilmektedir. İtfaiyeciler, genel olarak belediyelere bağlı birimlerde çalışırlar ancak kadrolu devlet memurlarıdır. Ön lisans bölümlerinde itfaiye bölümü okuyan nitelikli şahıslar bu bölüme istihdam edilir ve buna göre maaş alırlar.

Günümüzün toplum nezdinde en çok saygı gören mesleklerinden biri olan itfaiyecilik, aynı zamanda kişilerin canlarını ve mallarını kurtarması bakımından kutsal bir görev olarak da nitelendirilmektedir. Bu sebeplerle insanlığın toplu bir şekilde kentlerde yaşamaya başlamasıyla birlikte yoğun ilgi gören meslek sınıfları arasında yer alan itfaiyecilik, günümüzde de geniş kitleler tarafından ilgi görmektedir. Her ne kadar alevler ile boğuşulan tehlikeli bir meslek olsa da itfaiyeci olmak isteyen pek çok vatandaş bulunmaktadır. Bu bağlamda söz konusu vatandaşlara faydalı bir içerik üretebilmek için hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazımızda itfaiyecilikle ilgili olarak;

 • İtfaiye eri kimdir?
 • İtfaiye eri görevleri nelerdir?
 • İtfaiyeci nasıl olunur ve itfaiyeci olmak için gereken şartlar nelerdir?
 • İtfaiyeci olmak isteyenler hangi kurumlara başvurmalıdır?
 • İtfaiyeci eri ve amiri maaşları 2019 yılında ne kadardır?
 • İtfaiye eri iş fırsatları nelerdir?
 • İtfaiye amiri nasıl olunur?

gibi en çok merak edilen soruların yanıtlarını ve bu öne çıkan meslek grubu hakkında bilinmesi gerekenlere ilişkin detayları bulabilirsiniz.

İtfaiye Eri Kimdir?

İtfaiye eri tanımı itibarıyla, yangın afetleri başta olmak üzere kazalarda ve diğer müdahalelerde cansiperane bir şekilde yangın söndürme işlemlerini yerine getiren görevlilerdir. İtfaiye erinin temel amacı, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak, göz etmek ve korumaktadır. Bu işlemleri itfaiye teşkilatında yerine getiren personele itfaiye eri denmektedir.

Öte yandan itfaiye Arapça kökenli bir kelimedir. Türkiye’nin en saygı duyulan ve kutsal görev olarak addedilen kurumlarından biri olan itfaiye teşkilatı da adını Arapça kökenli itfa etmek kelimesinden almıştır. İtfa etmek, söndürmek anlamına gelmektedir. Dolayısıyla itfaiyecilik de yangın söndürme işlemini gerçekleştiren kurumu ifade etmektedir.

  Seslendirme (Dublaj) Sanatçısı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

İtfaiye Eri Görevleri Nelerdir?

İtfaiye erinin görev ve sorumlulukları, yaygın bilinenin aksine sadece yangın söndürmekten ibaret değildir. Nitekim itfaiye eri olarak görev yapan personelin görevleri oldukça fazladır. Sayısı yüzleri bulan görev ve sorumluluğu bulunan itfaiye erlerinin toplum nezdinde en çok bilinen ve en çok karşılaşılan görevleri şunlardan oluşmaktadır:

 • İtfaiye erlerinin temel görevi yangınlarla mücadele etmek ve yangınları kontrol altına almaktadır. Ülkemizin dört bir yanında bazen ihtiyari bazense gayriihtiyari meydana gelen yaygın vakalarında ilk müdahaleyi itfaiye teşkilatı yapmaktadır.
 • Gerek orman yangınları olsun gerekse de kişilere ait taşınır ve taşınmaz mallarda meydana gelen yangınlar olsun itfaiye erlerinin asli görevleri çıkan yangınları söndürmektedir.
 • Bunun yanından itfaiye erleri arama kurtarma faaliyetlerinde de aktif biçimde rol oynamaktadır.
 • İtfaiye erleri ayrıca trafik kazalarında araç içinde sıkışan kazazedeleri sağlıklarını gözeterek kurtarmada sorumluluk üstlenmektedir.
 • İnsanlar başta olmak üzere tüm doğa canlılarını zor durumlardan kurtaran teşkilatlardan biri de itfaiye teşkilatıdır. Bir ağaçta mahsur kalan kedileri kurtaran itfaiye erlerini hemen hemen her yerde görmek mümkündür.
 • İtfaiye erleri tüm bu aktif görev alanlarının dışında aynı zamanda yangınlar ve diğer afetler hakkında topluma bilinçlendirme ile farkındalık çalışmaları da yapmaktadır.
 • İtfaiye erleri sadece yangında değil her türlü doğal afette müdahale etme sorumluluğundadır. Bu bağlamda itfaiye erleri sel, deprem ve tsunami gibi doğal afetlerde en ön safta görevlerini icra etmektedir.

İtfaiyeci Nasıl Olunur?

İtfaiyeci olmak isteyen vatandaşlar, toplum tarafından da saygı gören bu teşkilata nasıl gireceklerine ve nasıl başvuracaklarına dair detaylı bilgilere internet üzerinden araştırma yaparak ulaşmak istemektedir. Oldukça tehlikeli bir meslek olmasına rağmen itfaiyeci olmak isteyen vatandaşlar, lise eğitiminden mezun olduktan sonra gerekli şartları yerine getirdikten sonra itfaiye eri olabilmektedir. Bununla birlikte pek çok üniversitede bulunan İtfaiye bölümünde 2 yıllık meslek yüksek okulu okuyarak da itfaiyeci olabilmek mümkündür. Ancak itfaiyecilik için adaylardan istenen birtakım fiziksel ve psikolojik şartlar bulunmaktadır. Söz konusu itfaiyeci olmak için gerekli olan şartlara ilişkin detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  2021 ePttAVM Trafik ve HGS Cezası Sorgulama

İtfaiyeci Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İtfaiye eri olmak için aranan şartlar, bu saygı gören meslekte kariyer yapmak isteyen vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Bu bağlamda lise mezunu olarak itfaiyeci olmak isteyen adaylardan istenen koşullar şunlardır:

 • C vatandaşı olmak
 • Daha önce ağır hapis cezası almış olmamak veya kamusal haklardan mahrum olmamak
 • İşin görev tanımı gereği yükseklikten, kapalı alanlardan ve büyük alevlerden korkmamak
 • Erkekler için en az 167 cm, kadınlar için ise 160 cm boya sahip olmak (Ölçümler aç karnına ve ayakkabısız olarak itfaiye teşkilatı yetkilileri tarafından yapılmaktadır.)
 • Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan en az 70 puan almak
 • İtfaiye eri olmak için yapılan ayrı bir sınav tarihi itibarıyla 30 yaşından büyük olmamak
 • Erkek adaylar için zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış veya tecil ettirmiş olmak
 • Kalıcı veya bulaşıcı bir hastalığa sahip olmamak
 • Görevini yapmaya engel teşkil edecek fiziki veya ruhsal bir rahatsızlığa sahip olmamak
 • Kilo boy endeksinin uygun fiziki şartlara uyumlu olması (Kilonuzun boy uzunluğunuzdan 1 metre çıkarılarak geride kalan ölçünün 10 kg fazlasından çok olmaması gerekmektedir. Örnek olarak boyunuz 165 cm ise kilonuz en fazla 75 kg olabilir)

İtfaiyeci Olmak İçin Nereye Başvurulur?

İtfaiye eri olmak için başvurulması gereken kurum, belediyelerdir. Büyükşehir belediyelerine bağlı bir kuruluş olarak faaliyet gösteren itfaiye teşkilatına başvurular, belediyelerin açmış olduğu kontenjanlara yapılarak gerçekleştirilmektedir. Bu noktada KPSS ve özel şartları yerine getiren tüm adaylar itfaiye eri olarak görev yapabilme hakkına sahiptir.

İtfaiyeci Maaşları 2020 Yılında Ne Kadardır?

İtfaiyeci maaşları 2020 yılında da pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Özellikle internet üzerinden yapılan araştırmaların akabinde belediye teşkilatlarında zor koşullar altında görev yapan itfaiye erleri; aylık maaşlarıyla birlikte maktu fazla çalışma ücretinden ve görev yaptıkları belediyenin uyguladığı sosyal denge tazminatından da ek ödeme alabilmektedir. Son olarak ilgili mevzuatta yapılan değişikliklerin akabinde itfaiye erlerinin maaş ve maaş dışı ödemelerinin 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren %10,73 oranında zamlandığı bilinmektedir.

  Türkiye için Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

Bu kapsamda derece statüsü ve hizmet yılına göre farklılık gösteren itfaiyeci maaşları, en düşük 3.387 TL iken en yüksek itfaiye erinin maaşı 3.948 TL olarak dikkat çekmektedir. Bununla birlikte evli ve çocuk sahibi olan bir itfaiye eri sosyal denge tazminatı ile birlikte mesai ücreti aldığında toplamda 6 bin TL’ye yakın maaş alabilmektedir.

İtfaiye Eri İş Fırsatları Nelerdir?

İtfaiye eri alımı iş fırsatları, Türkiye’nin 81 ilinde bulunan belediyeler tarafından kurulan teşkilatları kapsamaktadır. Bu kapsamda itfaiye müdürlüğü veya itfaiye teşkilatı bulunan her kurumda da itfaiyecilere yönelik iş kapısı acıkmaktadır. Bununla birlikte büyükşehir ve nüfusu fazla olan illerimizde, diğer küçük şehirlerimize nazaran daha fazla itfaiye eri istihdam edildiği bilinmektedir. Ayrıca itfaiyecilik mesleğinde özel eğitim alan itfaiye erleri, eğitim şartı, sağlık şartı ve özel şartları sağlamaları durumunda belediyeler tarafından yılın farklı dönemlerinde açılan ilanlara başvuruda bulunarak göreve başlayabilme imkanına sahiptir. İtfaiye eri ilanları güncel olarak internet platformu üzerinden de takip edilebilmektedir.

 İTFAİYECİLER NE KADAR MAAŞ ALIR – İTFAİYECİ MAAŞLARI

ZABITALAR NE KADAR MAAŞ ALIR – ZABITA MAAŞLARI

ZABITA OLMA ŞARTLARI – NASIL ZABITA OLUNUR?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Seyit Ahmet dedi ki:

  İsitme kaybim var admin ve cihaz filan kullanmıyorum raporda yok itfaiyeci olabilir miyim

 2. İbrahim dedi ki:

  Sözlü mūlakat nasıl oluyor? Acaba fikir

  1. Hüseyin Can Durmus dedi ki:

   Merhaba ben ortez protez mezunuyum 2 yıllık kpss ye girdim on lisans başvursam alırlar mı

 3. Metehan dedi ki:

  Merhaba benim ben lise son sınıf öğrencisiyim itfayeci olmayı düşünüyorum ama bende yükseklik korkusu var saçma bulabilirsiniz ama vialand da 360 gibi bir şeye bine binebiliyorum hızla hareket ediyo falan eğlenceli geçiyo ve güvenlikli baya iyi ama dönme dolaba binemiyorum acı çektiro yaraya tuz basmak gibi geliyo eğer itfayeci olursam arabadaki yükseğe çıkartan alete binmek zorundamıyım veya direk itfayeciliğe engelmi detaylı anlatırsanız çok sevinirim

 4. İsmail dedi ki:

  Merhabalar bu sene ki KPSS itfaiye alım puanı kaç? Milli savunma itfaiye bölümü üniversite de okusak atanma oturduğumuz şehiremi oluyor? Üniversite bittikten sonra herhangi bir sınava yazılı veya mülakat giriyor muyuz? Çok soru sordum kusura bakmayın 🙂 Cevabınızı bekliyorum 🙂

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Alımı yapacak her kurum kendisi ilana çıkar. İtfaiye ile ilgili bölümlerden mezun olmak elbette atanma şansınızı artıracaktır. Alımlara başvurmak için KPSS sınavına girmeniz gerekir. İtfaiye alımlarında merkezi atama söz konusu değil. Yani personele ihtiyacı olan belediye veya kurum kendisi alım ilanı vererek alım faaliyeti yapar. alım ilanlarında KPSS taban puan belirtilir. Taban puanın üstünde KPSS puanı olan alıma başvurabilir. Başvuru yapan adaylar ssözlü mülakat ve fiziki yeterlilik testine tabi tutulur.

  2. ismail dedi ki:

   Üniversitede de bölümü varmış sivil savunma ve itfaiyecilik bölümü bitirince sınava giriyor muyuz yoksa direkt atanma mı var

  3. admin dedi ki:

   Memur kadrosuna atanabilmek için KPSS sınavına girmeniz gerekir.

 5. Vedat gedikli dedi ki:

  Itfaiye şoforu olmak icin src 4 yeteli mi

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Diğer şartları taşıyorsanız SRC 4 yeterli olur.

 6. BEDİR dedi ki:

  yani taban puanı geçemezsek bile itfayeci olabiliyormuyuz

  1. admin dedi ki:

   memur kadrosundan itfaiyeci olmak istiyorsanız taban puanı geçmeniz gerekir.

 7. Ali dedi ki:

  Yanlışım varsa düzeltin ben 2 yıl önlisans okuyacağım sonrasında kpssye girmem zorunlu olacak ve girdiğimde 70 üstü puan almam gerekecek peki önlisans veya lisans okumayan bir lise mezunu vatandaş da aynı puanı alsa girecek ben niye 2 yıl boşuna okuyorum bide kpssye girerken bir çok devlet işi var biz iftaiye için girdiğimizi belirtecekmiyiz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Ön lisans mezunları ile lise mezunları kamuda farklı kadrolara atanıyor. Ön lisans mezunları kadrosuna göre lise mezunu kadrosunda olanlardan daha fazla maaş alır, üçüncü dereceye inme şansları vardır. Üçüncü dereceye inebilen kadroların emekli maaşı daha yüksektir ve yeşil pasaport alma hakları vardır.

 8. @ali@ dedi ki:

  Engelli kadrosu varmı itfayenin

  1. admin dedi ki:

   İtfaiye teşkilatının engelli kadrosu yok.

 9. Mneteyfk dedi ki:

  Merhaba admin benim eşim uzman çavuş 5 .6 senelik birakcak bole bi durumda bize oncelik taniyorlrm memur olabilirim diyor ama eşimde lise mezunu onundami kpps sinavina girmesi gerekiyor

 10. Adsız dedi ki:

  Admin ben astsubaylıktan istifa ettim. Bana başvuruda fayda sağlar mı?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Müstafi astsubaylar 2 şekilde memur olabilir. Birincisi açıktan atama usulü ile, ikincisi ise KPSS ile. Açıktan atama yönteminde KPSS notu olmadan ve diğer seçme aşamalarına girmeden memur olabilirsiniz. KPSS puanı ile atamalara başvurursanız diğer herkesin tabi olduğu seçme aşamalarına katılmanız gerekiyor. Astsubaylık yapmış olmanız infaz koruma memurluğu, itfaiye personeli gibşi alımlardın mülakat aşamasında dikkate alınarak size artı puan getirecektir.

 11. Muhammed ali dedi ki:

  İlanları nereden öğrenebilirim

  1. admin dedi ki:

   Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sitesinde tüm alımların ilanlarını takip edebilirsiniz.

 12. Muhammed ali dedi ki:

  Sonra mesla kaç puan almam lazım rahat girmem için

  1. admin dedi ki:

   Kaç puanla alım yapılacağı alımı yapan belediye tarafından alım ilanında yayımlanır. Genel itibariyle belediyeler 70 taban puan talep ediyor.

 13. Muhammed ali dedi ki:

  Admin ben lise 2 deyim İMAM hatipte okuyorum itfaiye nasil olurum

  1. admin dedi ki:

   İtfaiye kadroları memur kadrosudur. Öncelikle liseyi bitirip KPSS sınavına girmeniz gerekiyor.

 14. Bedirhan dedi ki:

  Sayın admin son olarak size şunu sorucam cevap verirsin inşaallah. Peki bu yıl alım olduğunda 2016 köşe ile mi alır yoksa 2017 ile mi ? Tek çift yıl ayrımı varya hani onuda merak ettim

  1. admin dedi ki:

   KPSS sınavı 2 yıl geçerlidir. Alım tarihinde en son hangi yıl sınav yapılmışsa o geçerlidir.

  2. Bedirhan dedi ki:

   Teşekkür ederim admin Allah razı olsun 🙂

 15. Bedirhan dedi ki:

  Sayın admin benim merak ettiğim bir konu var yardımcı olursanız sevinirim. Ben ilahiyat fakültesi Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümü mezunuyum 4 yılllık lisans yani. 2017 kpss den p3 80 p2 78 puanım var. Alımlara ben başvurabilirmiyim yada hangi yılın kpss ile alım oluyor yardım edin lütfen

  1. admin dedi ki:

   Kpss puanınız 2 yıl geçerli. Alanınızla ilgili veya sadece lisans mezuniyeti isteyen her alıma başvuru yapabilirsiniz.

  2. Bedirhan dedi ki:

   Allah razı olsun admin çok teşekkür ederim. Kpss den aldığım puanları doğru bir şekilde kullanmak istiyorum. Yani örneğin ibb 350 tane itfaiye eri alımı ilanı yaptı bu kadronun 50 kişisi normal lisans mezunları için ayrıldı diyelim yani ben başvuru yapabiliyorum yanlış anlamadıysam. Yardımınız için çok teşekkür ederim 🙂

  3. admin dedi ki:

   Evet, başvuru yapabilirsiniz ancak itfaiyeci olmak için yaş boy kilo şartları var. Bu şartları taşımanız gerekir

  4. Bedirhan dedi ki:

   Valla Admin Allah sizin ne muradınız varsa versin be. Bana böyle yardım ettiniz ya çok mutlu oldum. Çünkü ben itfaiyelik ön lisans veya lisans programı okumadım ama başvuru şartlarım uyarsa deniyeceğim. Allaha şükür boyum kilom herşeyim uyuyor yükseklik korkum kapalı alan korkum hiçbişeyim yok. Tek merak ettiğim İlahiyat mezunu olarak başvuru yapıp yapamayacağımdı gönülden çok teşekkür ederim 🙂

  5. farketmez dedi ki:

   Admin mesela ben kpss sen 75 yaptım itfayeci oldum sonra istedigim yere tayin istiyebilitmiyim