Gardiyan Maaşları 3.375 TL’den Başlıyor | İnfaz Koruma Memuru Maaşı

  Gardiyan Maaşları 3.375 TL’den Başlıyor | İnfaz Koruma Memuru Maaşı

  2019 gardiyan maaşları ne kadar oldu, hali hazırda infaz koruma memuru (İKM) olmak ve olmak isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri hiç kuşku yok ki. Adalet Bakanlığı son yıllarda ister kadrolu olsun ister sözleşmeli çok sayıda gardiyan alımı yapıyor. İnfaz ve Koruma Memuru Maaşları ile ilgili olarak; son zamların ardından zamlı 2019 gardiyan maaşları ne kadar oldu? Gardiyanlar ne kadar maaş alıyor? Ek ödemeler ile birlikte gardiyan maaş hesaplama nasıl yapılır? Eş ve çocuk yardımı ne kadar? Gibi soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda.

  gardiyan maaşları

  Adalet Bakanlığı İnfaz Koruma Memuru Alımı

  Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası açılan soruşturmalar sonrasında cezaevleri deyim yerindeyse adeta ağzına kadar doldu. 2017 Kasım başı itibariyle Türkiye’deki 384 cezaevinde toplam hükümlü ve tutuklu sayısı 229.790 oldu. Faal durumdaki 384 cezaevinin kapasitesi 207.339 kişi. Hali hazırda cezaevlerinin kapasitesi 22.000 kişi aşılmış durumda. Ortaya çıkan bu tablonun sonrasına Adalet Bakanlığı infaz koruma memuru ihtiyacının karşılanabilmesi için çok sayıda gardiyan alımı yapıyor.

  Yeni başlayan sözleşmeli mübaşir maaşları 2019: 2.950 TL

  Yeni başlayan sözleşmeli zabıt katibi maaşları 2019: 3.020 TL

  Yeni başlayan sözleşmeli infaz koruma memuru maaşları 2019: 3.045 TL

  Yeni başlayan sözleşmeli şoför maaşları 2019: 2.850 TL

  Yeni başlayan sözleşmeli aşçı maaşları 2019: 2.880 TL

  Halk arasında gardiyan olarak ifade edilen infaz koruma memurluğu Adalet Bakanlığının en fazla kişi istihdam ettiği kadro durumunda. Bu durum her yıl yüzlerce hatta bazen binlerce yeni infaz koruma memuru alımı anlamına geliyor. İnfaz koruma memuru alımı bu denli çok olunca doğal olarak vatandaşlarımızda bu alımlara büyük ilgi gösteriyor. İnfaz koruma memuru alımına başvuran veya başvurmayı düşünen vatandaşlarımız en çok gardiyanlar ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını merak ediyor doğal olarak. İşte 2018 infaz koruma memuru maaşları hakkında tüm bilmeniz gerekenler…

    Doğum Borçlanması Emekliliği Öne Çeker Mi

  2019 İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar Oldu?

  İnfaz ve Koruma Memuru (gardiyan) alımları hakkında genel bilgi verdikten sonra, gardiyanlar ne kadar maaş alıyor konusunda detaya girmeye başlayalım. Gardiyan atamaları, diğer tüm devlet kurumlarında olduğu gibi sözleşmeli (4/B) ve kadrolu (4/C) olmak üzere 2 şekilde yapılıyor. Bu atamalar KPSS puanına göre merkezi yerleştirme ile yapılabildiği gibi açıktan atama usulüyle de yapılabiliyor. Kadrolu gardiyan maaşı ile sözleşmeli gardiyan maaşı arasında çok büyük olmasa da kadrolu gardiyanlar lehine bir miktar fark söz konusu.

  İKM maaşları hakkında en çok merak edilen husus olan zamlı 2019 gardiyan maaşları ne kadar oldu konusu kuşku yok ki. Bildiğiniz üzere 2019 yılı Ocak ayında memur maaşlarına yüzde 4 oranında zam yapılmasına daha önceden karar verilmişti. TÜİK tarafından geçtiğimiz yılın ikinci yarısında oluşan enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanmanın ardından memur maaşlarına ne kadar enflasyon farkı zammı yapacağı da kesinleşmiş oldu. 2019 Ocak ayı itibariyle memur maaşlarına zam yüzde 10,69 olarak gerçekleşti.Bu zammın sonrasında  bekar, yeni göreve başlayan gardiyan maaşı 3375 TL olarak gerçekleşti. Tabi bu maaş rakamı eş ve çocuk yardımı başta olmak üzere herhangi bir ek ödeme dahil edilmemiş çıplak maaş tutarıdır. Ek ödemelerle birlik net gardiyan maaşı ne kadar olduğunu aşağıda yer alan gardiyan maaş hesaplama başlığında bulabilirsiniz.

  2019 Gardiyan Maaş Hesaplama

  Yukarıda verdiğimiz maaş tutarı yeni başlayan bekar bir infaz koruma memuru maaşıdır. Evli ve çocuğu olan memurlara ve doğal olarak da İKM’lere de eş ve çocuk yardımı ödemesi yapılıyor. Ocak 2019 zammı sonrasında;

  • Çalışmayan eş için eş yardımı251,68 TL‘den 278,58 TL’ye yükseldi.
  • 6 yaşından küçük çocuk için çocuk yardımı; 58,98  TL’den 65,28 TL‘ye yükseldi.
  • 6 yaşından büyük çocuk için çocuk yardımı; 29,49 TL’den 32,64 TL‘ye yükseldi.
    Polis Maaşları

  Evli, eşi çalışmayan ve 6 yaşından küçük 2 çocuğu olan bir infaz koruma memuru toplam 409,14 TL eş ve çocuk yardımı almaya hak kazanıyor. Tüm bu ek ödemelerle birlikte yeni göreve başlayan evli ve 2 çocuklu bir gardiyan 3785 TL maaş almaktadır. Memurlar görev yaptıkları yıllarda, her görev yılı için 1 kademe, görev yaptıkları her 3 yıl için de 1 derece alırlar. Derece ve kademe yükseldikçe alınan maaş miktarı da artmaktadır. Lise mezunu bir infaz koruma memuru 12. derecenin 2. kademesinden, 4 yıllık lisans mezunu bir infaz koruma memuru ise 9. derecenin 1. kademesinden göreve başlar. Yıllar geçtikçe ve derece kademe ilerledikçe maaşlarda da artış olur. Yani yeni göreve başlayan infaz koruma memuru maaşı ile 20 yıllık bir infaz koruma memuru maaşı arasında bir miktar farklılık olur. Tüm ek ödemeler, derece kademe ilerlemesi sonrasında 25 yıl üzerinde hizmeti olan İKM maaşı 4500 TL’ya kadar yükselebilmektedir.

  Gardiyan Maaşlarına Zam Ne Kadar?

  Kadrolu infaz koruma memurları 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi. Yani gardiyan maaşlarına zam tıpkı diğer tüm devlet memurlarında olduğu gibi yılda iki kez Ocak ve Temmuz aylarında yapılıyor. Bazı internet sitelerinde ve basın yayın kuruluşlarında dönem dönem gardiyanlara zam, gardiyan maaşları artıyor, infaz koruma memuru maaşlarına seyyanen zam gibisinden haberler yer alıyor. Hali hazırda hükumetin, gardiyan maaşlarına zam, yıpranma ödemesi, seyyanen artış gibi bir çalışması söz konusu değil. Gardiyan maaşlarına zam ve gardiyanlara yıpranma ödenmesi ile ilgili herhangi bir hükumet çalışması söz konusu olması halinde buradan siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

  Gardiyanlar 4’lü vardiya sistemine göre görev yapar. Yani personelin durumuna ve cezaevinin işleyişine göre vardiya 4’er veya 5’şer kişiden oluşur. Sistemi kısaca izah edersek;

    Nereden Burs Alabilirim

  1. vardiya grubu 12 saat nöbet tutar. 24 saat istirahat eder. (gündüz 08:00 – 20:00 arası)

  2. vardiya grubu 12 saat nöbet tutar. 48 saat istirahat eder. (gece 20:00 – 08:00 arası)

  3. vardiya grubu 12 saat nöbet tutar. 24 saat istirahat eder. (gündüz 08:00 – 20:00 arası)

  4. vardiya grubu 12 saat nöbet tutar. 48 saat istirahat eder. (gece 20:00 – 08:00 arası)

  Gardiyan maaşları 2019 3330 TL olarak belirlendi. Temmuz ayında ne kadar olacak bir tahminde bulunmak aslında mümkün. Çünkü memur maaşlarına 2019 Temmuz aylarında ne kadar zam yapılacağı daha önceden belirlenmişti. Ancak bildiğiniz gibi memur maaş zamlarına enflasyon farkı ekleniyor. 2019 Ocak – 2019 Temmuz ayları arasında enflasyon rakamının ne kadar olacağını önceden bilmek imkansız. O yüzden 2019 infaz koruma memuru maaşları ne kadar olacak şimdiden bir rakam vermek yanıltıcı olacaktır. Enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandığında 2019 Temmuz gardiyan maaşları ne kadar olacak kuruşu kurşuna hesabıyla sitemizde bulabileceksiniz.

  Sözleşmeli İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2019

  Yukarıda verdiğimiz kadrolu infaz koruma memuru maaşları rakamlarıydı. Ancak Adalet Bakanlığı son yıllarda kadrolunun yanı sıra çok sayıda sözleşmeli gardiyan alımı da yapıyor. Hal böyle olunca sözleşmeli infaz koruma memur maaşları için de ayrın bir bilgilendirme yapılmasına ihtiyaç doğuyor. Kadrolu infaz koruma memuru maaşı ile sözleşmeli infaz koruma memuru maaşları arasında çok büyük bir farklılık söz konusu değildir. Sözleşmeli personellerin maaşı kadrolulara göre ortalama olarak 40 – 50 TL kadar fazladır.  Yani yaklaşık olarak yeni başlayan sözleşmeli infaz koruma memuru maaşı 3330 TL civarında olmaktadır. Bu fazlalığın sebebi sözleşmeli personelin maaşından emeklilik için bir miktar daha fazla kesinti yapılmasıdır.

  UZMAN ÇAVUŞ OLMA ŞARTLARI – NASIL UZMAN ÇAVUŞ OLUNUR?

  UZMAN ÇAVUŞ MAAŞLARI- UZMAN ÇAVUŞLAR NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

  POLİS NASIL OLUNUR – POLİS OLMAK İÇİN GEREKENLER ŞARTLAR

  POLİS MAAŞLARI  – POLİSLER NE KADAR MAAŞ ALIR?

  GARDİYAN NASIL OLUNUR?

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
  1. Sevgi dedi ki:

   8 yil çalişan bir gardiyan ne kadar maaş alır ?

  2. Ahmet öztürk dedi ki:

   Slmaleyküm ben lise mezun uyum bu yıl ikm fazlaca alacaklarmis başvurular ne zaman ? Lise mezunu alıyorlar mi ? Kpss ortaöğretim 2018 de 72 aldım alırlar mı?

  3. Melik dedi ki:

   Sozleşmeliden kadroya geçiş nasıl oluyor (ikm için)

   1. Bilgi Merkezi dedi ki:

    Merhabalar,

    Bunun cevabını çalıştığınız kurumdan alabilirsiniz. Kurumlar, dönem içerisinde kadroya geçiş yapmaktadır.

  4. Melik dedi ki:

   Sözleşmeli olarak göreve başlayan bir gardiyanın kadroya geçiş şartları nelerdir

  5. Süleyman dedi ki:

   Merhabalar. Ben bu son alimlarda sözleşmeli İnfaz koruma memurluğunu kazandım. Ama henüz göreve başlamadım. Önlisans mezunuyum. Ne kadar maaşla başlarım göreve?

  6. rüzgar dedi ki:

   sözleşmeli katip ile infaz koruma maaşı aynı mıdır

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Maaşlar birbirine yakın ancak İKM maaşları bir parça daha yüksek.

   2. rüzgar dedi ki:

    teşekkürler. aynı başladığımız sözleşmeli arkadaşla aynı alıyoruz. lisans lisans dönem aynı dönem. sözleşmeli sözleşmeli. bekar bekar.

  7. Sdnr dedi ki:

   Ben hamileyim boy kilo ölçümüne giderken bu sürecte nasıl yol izlemeliyim ve basvurdugumuz ile boy kilo ölçümüne gitmek zorundamıyız bulundugumuz ilde ölçüm yapılabilirmi.

   1. admin dedi ki:

    Merhaba. Ölçümler komisyon nerede kurulmuşsa orada yapılır. Alım ilanlarında gebe kadınların kilo ölçümüne dair herhangi bir bilgi ne yazık ki yok. Burada komisyonun tutumu ön plana çıkacaktır.

  8. ayşegül dedi ki:

   gardiyan ne yaa.

  9. Ebubekir Canatan dedi ki:

   Şu yapılan işe bak alınan maaşa bak kurumlar bakanlıklar arasında en az maaşı biz alıyoruz. Arkadaşlarım ile bir araya geldiğimde maaşımı söylemeye utanıyorum birde millet diyor ikmler çok maaş alıyor biran önce Emniyet sınıfı ve maaşlara dolgun bir iyileştirme gerekmektedir.

  10. Hasan dedi ki:

   Gardiyan değil infaz ve koruma memuru 1984 de kalkan ünvan senelerdir bi değişmedi. Orman muhafaza memurunada ormancı deyin gümrük memuruna gümrükçü bu nedir ya hu?

   1. admin dedi ki:

    Hasan Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz. Söz konusu kamu görevlilerinin unvanın İnfaz ve Koruma Memuru olduğu bizim tarafımızdan da malum. Ancak halkımızın büyük bir çoğunluğu ya durumu bilmiyor veya kısa olduğu için bu unvan ile adlandırmaya devam ediyor. Konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız google aramalarını büyük oranda bu şekilde yapıyor. Biz de bilgiye ulaşmak isteyen bu kişilerin en sağlıklı bilgilere kolayca ulaşabilmesi için zorunlu olarak bu eski unvanı kullanmak zorunda kalıyoruz.