2020 Güncel Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar, (Devlette, Özelde)

2020’de fizyoterapist maaşları devlet ve özel sektörde değişmektedir. Fizyoterapistler yaralanma, hastalık, doğuştan gelen anomaliler ve oldukça ciddi sağlık sorunları sebebiyle meydana gelen ağrı ve fonksiyon bozuklukları için  oldukça önemli bir sağlık alanıdır.

Hekim talimatları kapsamında fizik tedavi kapsamında kronik ağrılar da dahil olmak üzere birçok detay tedavi edilmektedir. Fizyoterapistler; üniversitelerin fizyoterapi alanından mezun olmuş kişilerdir. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinden mezun olan kişiler 4 senelik eğitimi başarılı şekilde tamamladıktan sonra bu alanda görev almaktadır. Fizyoterapist hizmeti her zaman ihtiyaç duyulan bir alandır. Bundan dolayı da maaşları merak konusu olmaktadır. Fizyoterapist maaşları 2019 senesinde zam ile beraber yeniden düzenlenmiştir.

Fizyoterapist Maaşları 2020

Fizyoterapist maaşı devlet ve özel sektörde değişmektedir. Devlette çalışan fizyoterapistler, derece ve kademelerine göre maaş almaktadır. Kamuda çalışan ve işe henüz başlamış olan fizyoterapistler 2971 TL maaş almıştır. Bunun yanı sıra bu maaşlara çocuk sayısı, çalışan eş durumu ve bekar olma durumları da maaşı etkilemektedir. Buna göre fizyoterapist maaşlar ise:

 • Derece kademe ¼ olan ve hizmet yılı 25 olan kişiler aylık 4,831 TL almaktadır.
 • Derece kademe ¼ olan ve hizmet yılı 24 sene olan kişiler aylık 4,800 TL almaktadır.
 • Derece kademe ¼ olan ve hizmet yılı 23 sene olan kişiler aylık 4,780 TL maaş almaktadır.

Özel Sektörde Fizyoterapist Maaşları

Özel sektörde fizyoterapist aylıkları çalışılan firmaya ve hastaneye göre değişmektedir. Kişinin iş alanındaki başarısı ve kendini geliştirmesine göre maaş oranları da değişmektedir. Özel sektörde çalışan kişiler 3 Bin TL ve 7 Bin TL arasında maaş almaktadır. Özellikle fizyoterapist ihtiyacının fazla olması sebebiyle özel sektördeki ücretler de artmaktadır. Özel sektörde çalışan fizyoterapistler 3 Bin TL ile işe başlamaktadır. Bunun yanı sıra kamu alanında çalışan fizyoterapistler Ocak ve Temmuz aylarında ise iki defa zam almaktadır. Derece ve kademe artışı her sene olmaktadır. Bundan dolayı da fizyoterapist maaşları da artmaktadır.

Yurtdışında Fizyoterapist Maaşları

Amerika’da fizyoterapist maaşları Türkiye standartlarına göre daha yüksek olmaktadır. Bunun başlıca sebebi ise döviz kurları olmaktadır. Yurtdışında özellikle bağımsız olarak çalışan fizyoterapistler, kendi ücretlerini belirlemektedir. Bunun yanı sıra Amerika’da en popüler mesleklerden biri olan fizyoterapi için senelik ücret ise 64 Bin 806 Dolar olarak belirlenmiştir. Aylık olarak ücretler ise 3 Bin Dolar ve 10 Bin Dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Bu ücretler ise çalışılan şehir ve bölgelere göre değişmektedir. Özellikle fizyoterapist ihtiyacı yoğun olan bölgelerde kişilerin aldıkları maaşlar da artmaktadır. Fizyoterapist maaşları 4 senelik fizik tedavi bölümü okuyan kişiler ve 4 senelik fizik tedavi bölümüne girmek isteyenleri direkt olarak etkilemektedir. Buna göre 2019 senesinde fizyoterapist maaşları oldukça yükselmiştir.

  Araştırma Görevlisi Maaşları

Özel Sektörde Fizyoterapist Maaşları 2020

Özel sektördeki fizyoterapist aylıkları özellikle artış göstermiştir. Bu maaş miktarları ise çalışılan hastane, özel eğitim merkezleri, devlet ve fizyoterapistin çalışma alanına göre değişmektedir. Bunun yanı sıra özel kurumda çalışan kişilerin deneyimi ve iş kalitesi de maaşları direkt olarak belirlemektedir. 2020 senesinde fizyoterapistler özel eğitim merkezlerinde 2 Bin 500 TL ile işe başlamakta ve 3 Bin 500 TL’ye kadar maaşlar artabilmektedir. Bunun yanı sıra çalışan süresi arttıkça maaşlar da artış göstermektedir. Bunun yanı sıra fizyoterapistler kendi yerlerini açarak da hizmet vermektedir. Bu ücretler de kişinin hasta potansiyeline göre değişmektedir. Bunun yanı sıra fizyoterapist maaşları sözleşmeli ve kadrolu olarak da değişmektedir. Döner sermaye de maaşlara eklenmektedir. Ancak döner sermaye, hastaneden hastaneye göre de değişmektedir.

İşkur Fizyoterapist Maaşları

Fizyoterapistlerin maaşı devlette 2020 senesinde oldukça yükselmiştir. Yeni başlayan fizyoterapistler devlette 4 Bin TL maaş almaktadır. Ancak kıdem yıllarına göre bu maaşlar 5500 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Özellikle sözleşmeli olan fizyoterapist maaşları sabit döner sermaye ile beraber 3990 TL olmuştur. Fizyoterapistler sabit olarak 921 TL döner sermaye almaktadır. Bu miktar ise aydan aya göre değişmektedir. Bazı aylarda 950 TL olabilirken, bazı aylarda ise 300 TL olabilmektedir. Uzman fizyoterapist maaşları ise kamu alanında çok cuzi miktarlarda artış göstermektedir. İşkur fizyoterapi maaşları da kişinin deneyimine ve kademesine göre belirlenmektedir. Ancak devlet kurumunda çalışan kişilerin maaşları genel olarak sabit olsa da özel sektör alanında çalışan kişilerin maaşları hastaneden hastaneye göre değişmektedir. 2 Bin TL ve 12 Bin TL arasında değişen maaş skalası bulunmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Maaşları 2020

Fizyoterapi maaşları 2020 senesinde artış göstermiştir. Fizyoterapistler yaralanma ve hareket bozukluğu olan hastaları değerlendirir. Daha sonra özel ölçme yöntemleri ile hastanın fonksiyon kayıplarının geri getirilmesini sağlamak için çalışmaktadır. Bunun yanı sıra fizyoterapistler üniversitelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümlerinden mezun olmuş sağlık profesyonelleridir. Fizyoterapist maaşları ise:

 • Kamu kuruluşların devlet memurları olarak fizyoterapi alanında görev almaya başlamış kişiler 3 Bin 900 TL maaş almaktadır. Maaş oranları ise 4 Bin 500 TL’ye kadar yükselebilmektedir.
 • Kamu kurumlarında sözleşmeli devlet memurlarının maaşları ise 3 Bin 900 ve 4 Bin 100 TL arasında değişmektedir.
 • Özel şirketlerde fizyoterapist olarak çalışan kişiler ise 2 Bin TL ile 12 Bin TL arasında maaş almaktadır.
  Türkiye Doğalgaz Keşfinin Faydaları Neler Olacak?

Fizyoterapi ve rehabilitasyon maaşları 2020 senesinde oldukça artış göstermiştir. Özellikle özel sektörde çalışan kişiler maaşlarını belirleme avantajına da sahip olmaktadır. Bu avantaj özellikle kişinin kendini geliştirmesi ve çalıştığı hastaneye göre belirlenmektedir.

Spor Kulüplerinde Fizyoterapist Maaşları

Futbol takımlrın fizyoterapi maaşları çalışılan kuruma göre değişmektedir. Fizyoterapist maaşları iki bin TL ve 12 Bin TL arasında değişmektedir. Fizyoterapistlerin maaşları bilgi, tecrübe ve hasta potansiyellerine göre değişmektedir. Özellikle devlet hastanelerinde ise maaşlar derece ve kademelere göre değişmektedir. Sözleşmeli olan fizik tedavi uzmanları ise maaşlarını buna göre almaktadır. Bunun yanı sıra maaşları özel sektörde etkileyen detaylar ise:

 • El becerilerinin yüksek olması ve göz koordinasyonunun sağlanması,
 • Sürekli hastalarla iletişim halinde olabilme ve kaliteli iletişim kurabilme,
 • Fizik tedavinin uzun olması sebebiyle sabırlı, dikkatli ve sorumluluk sahibi olma,
 • Fiziksel ve ruhsal sorunların tedavi edilmesi için yeterli biyoloji, kimya alanlarında bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Fizyoterapi Teknikeri Maaşları

Fizyoterapi uzmanlarının maaşları 2020 çalıştıkları alana göre değişmektedir. Özellikle sözleşmeli olarak fizyoterapi uzmanlığı yapan kişiler sabit döner sermayesi ile beraber 3 Bin 358 TL iken 3 Bin 700 TL’ye çıkmıştır. Kendi bürolarını açmış olan fizik tedavi uzmanları ise hasta potansiyellerine göre maaş almaktadır. Bu kişiler tecrübelerine ve hasta sayısına göre Bin 500 ve 7 Bin TL arasında değişmektedir. Fizyoterapi maaşları devlet alanında sabit olsa da özel sektörde ve kendi bürosunu açmış olan uzmanlar için farklı olmaktadır. Alanında başarılı olan fizyoterapistler 12 Bin TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Özellikle kendi bürosunu ve tedavi merkezini açmış olan kişiler, oldukça yüksek maaşlar alabilmektedir.

Paramedik Maaşları Ne Kadar?

Paramedik Nedir, Ne İş Yapar?

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Fizyoterapist Nedir, Ne İş Yapar?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM
 1. Murat Akyol dedi ki:

  Devlette aldığı maaş kesinlikle hakettiği gibi değil çok az ebe ve hemşirenin aldığı 5240 tl nin yanında neredeyse bedavaya çalışıyorlar.