Engelli Raporunun Faydaları, Engellilere Tanınan Haklar

Engelli Raporunun faydaları ve engellilere tanınan haklar her engelli vatandaşımızın son derece iyi bilmesi konuların başında yer alıyor. Sosyal bir devlet olmanın gereği olarak devletimiz, engelli vatandaşlarımıza hayatlarını azami şekilde kolaylaştırmak için pek çok hak ve ayrıcalık sunuyor. Her engelli vatandaşımızın ve ailesinin mutlaka bilmesi gereken engelli raporunun faydaları nelerdir, engellilere sağlanan haklar hangileridir sorularının cevapları yazımızda.

80 milyonu aşan genç ve dinamik nüfusumuzun yaklaşık yüzde 12’lik kısmını engelli vatandaşlarımızdan oluşmakta. Sonradan kazanılmış veyahut doğuştan, kalıcı ya da geçici, fiziksel veya zihinsel olmak üzere 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşımız olduğu anlamına geliyor bu oran. Engelli vatandaşlarımızın normal hayat akışını sürdürme aşamasında yaşadıkları zorlukları az ya da çok hepimiz biliyoruz. Özürlü vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik hayata dahil olmalarında yaşadıkları bu sıkıntıların hafifletilmesi için devlet bir dizi tedbir hayata geçirdi ve hala geçirmekte. Tanınan bu hak ve ayrıcalıklar engelli vatandaşlarımızın hayatlarının kolaylaştırılması için çok önemli ve iyi bilinmesi gerekiyor.

İlgili Konular:

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Kimler Özürlü Maaşı Alabilir (2022 Engelli Maaşı)

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır – Nereye yapılır

Engelli Raporunun Faydaları

Engelli vatandaşlarımıza sağlanan bu hak ve ayrıcalıklardan yararlanmanın ilk koşulu ise engelli raporu almış olmak. Engelli raporunda, sağlık kurulu tarafından yüzde cinsinden tespit edilen engel oranına göre, az sonra sıralayacağımız hak ve ayrıcalıkların bir kısmından ya da tamamından faydalanmaya hak kazanabilirsiniz. Tanınan bu hak ve ayrıcalıklardan yararlanma konusunda tek belirleyici şey raporda belirtilen engellilik oranı değildir elbette. Raporda, bireyin bakıma muhtaç olup olmadığına dair bilgi içeren bir bölüm söz konusudur. Yani engel oranı nispeten düşük olan bir engelli bireyin, bakıma muhtaç olduğu yönünde bir karar alınmışsa sağlanan tüm hak ve ayrıcalıklardan faydalanabilir.

  Engelli Raporuna İtiraz Nereye Nasıl Yapılır

İlginizi Çekebilir:

Engelli Raporu ile Araç Alma Şartları

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

Engellilere Tanınan Haklar

Konu ile ilgili yaptığımız bu genel girişin ardından engelli raporunun faydaları nelerdir, engellilere tanınan haklar nelerdir konusuna madde madde değinelim şimdi de.

 • Engelli Kimlik kartı
 • Engelli Maaşı
 • Evde bakım ücreti
 • Kamu veya özel sektöre engelli kadrosundan işe girme
 • Gelir vergisi, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), Motorlu Araçlar Vergisi (MTV) indirim veya muhafiyeti
 • Rehabilitasyon ve özel eğitim imkanı
 • Engele göre düzenlenmiş özel tertibatlı araç temini
 • H sınıfı ehliyet
 • Akülü araç

Yukarıda saydığımız hakların tamamından yararlanma noktasında, engelli raporunda belirtilen yüzde ve bakıma muhtaç olunup olunmadığı konuları da önem kazanmaktadır. Daha olması bakımından bunu bir örnek ile açıklayalım. Yüzde 49 engel oranına sahip bir engelli yüzde 70 engel oranına sahip engelliye oranla daha çok haktan faydalanma olasılığı mevcuttur. Bunun sebebi baştan da belirttiğimiz üzere engelli raporlarında belirtilen bakıma muhtaç olup olmama durumudur.

Göz At:

Engelli Raporuna İtiraz Süreci Nasıl İşler

Engelli Raporu Sorgulama İşlemi

Engelli sağlık Kurulu Raporu Veren Hastaneler Listesi

Engelli raporunun faydaları nelerdir, engellilere tanınan haklar nelerdir konusunda aklınıza takılan herhangi bir soru, öğrenmek istediğiniz bir detay varsa yorumlar kısmında yazarak bize iletin. Konu hakkında yetkin ve tecrübeli yazarlarımız sorularınızı en kısa süre içerisinde doğrulukla yanıtlayacaklardır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Farky bir dedi ki:

  Benim raporum %29 bunu nasıl yükselttirebilirim veya engelli kimlik kartı alabilir miyim

 2. Fadime dedi ki:

  Merhaba,
  % 73 raporum var ve 3 yıllık vergi indirimi için başvurdum ve süresiz onaylandı. Benim 3 yıl sonra raporumu tekrar yenilemem gerekiyor mu.
  Şimdiden teşekkürler

 3. Mehmet dedi ki:

  Sevgili AŞ’mın ben Mehmet tıp bır diyabet hastasıyım ve 2000 gün artı 360 gün Bağkur pirimim var ve benim trk yapabıldıgım iş aşçıyım ve başka bir meslegım yok engelli raporu alabılırım dıyorlar çevredekiler ben çalışmak için nereye müracaat yapmak gerek ve 3600 gün SSK prim yatırmamız halinde benim normal emekli olmam gibi bir imkan var mı

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Sizin durumunuzda ilk olarak engelli raporu almak en iyi hareket tarzı olacaktır. Engelli vatandaşlarımız daha avantajlı şartlarla emeklilik hakkı elde etmektedirler.

 4. Cüneyt Şahin dedi ki:

  benim yüzde kırk raporum vcar ama daha gelmedi nasıl yardımcı olurnuz

  1. admin dedi ki:

   Konu hakkında il sağlık müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

 5. Mert cemre dedi ki:

  Merhaba benim oğlumun raporu 100/98 ağır engelli evet ama 2022 maaşını 100/70 in altında olan engellilerle aynı alıyor yaşı 6 daha yüksek olması gerekiyor okuduğum kadarıyla neden düşük veriliyor acaba

  1. admin dedi ki:

   Engelli maaşında engel oranı yüzde 40 ile 69 arası olanlar bir maaş tutarı yüzde 70 ve üzeri engel oranı olanlar farklı bir maaş tutarı alır. Şayet olması gerekenden daha az maaş aldığınızı düşünüyorsanız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına konu hakkında başvuru yapabilirsiniz.

 6. Semiha denk dedi ki:

  Yuzde seksen sizofren oglum var bakimi oyle zorki rapor verilirken doktorlar vasilik karari cikmasini istediler mahkeme vasilik kararini cikardi raporda agir engelli yazmasi gerekmis bakim parasi muracatinda admin size sorarim bu normal bir hastaysa neden mahkeme vasi tayin etti ben bir anne olarak sizden bir cevap istiyorum bakim maasi alabilirmiyi 2003yilindan beri rahatsiz saygilar

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Bakım maaşı için raporda ağır engelli ibaresi olması gerekiyor. Bu ibareyi muayene olduğunuz hastanede eklettikten sonra başvuru yapabilirsiniz.

 7. mehmet dedi ki:

  SLM BENİM 100 40 RAPORUM VAR İŞE İRİŞ TARİHİ 2001 04 AYIN 05 Şİ ŞİMDİKİ GİN SAYIM 4800 VERGİDEN MAFIM VAR NEZAMAN EMEKLİ OLURUM TEŞEKÜRLER

  1. Murat güney dedi ki:

   Ben 15 aydır engelli emekliyim maaşımı alıyorum %50engelli kartım var başka nelerden yararlanırım bilmiyorum ilgilenirseniz memnun olurum tşklr ki

 8. HZALLAH HZHATİÇE dedi ki:

  HZALLAH HZHATİÇE HZMUIHAMMEDALİ HZFATMA HZALİ YOLUNA CAN KURBAN EL RAHMAN EL RAHİM EL LATİF ES SELAM

 9. Uğur Özberk dedi ki:

  Selam admin benim yüzde 56 oranın da raporum var ama e nabiz sisteminde raporlarım görünmüyor. Askerlikten muaf oldum onu da göremiyorum bunları nereden öğrenebiliriz link atabilir misiniz

  1. admin dedi ki:

   Merhaba. Aile hekiminizle veya İl Sağlık Müdürlüğünün ilgili birimi ile görüşerek raporlarınızın sisteme giriş yapılmasını sağlayabilirsiniz.

 10. Mücahit Sarı dedi ki:

  Benim %40 özürlüraporum var 2010 yılında aldım şu an 17 yaşındayım ve bu sene liseden mezun olacağım. Raporunda sürekli işaretli. Ama raporu aldıktan sonra ayağım kırıldı platin var.ve gözlük numaramda çok yükseldi.Raporu yenilenebilir miyim.Yenilesem özürlülük oranı yükselir mi.

 11. Mücahit Sarı dedi ki:

  %40 özürlüraporum var ne gibi haklardan faydalanabilir im

  1. admin dedi ki:

   Engel yüzdesine engellilere farklı haklar tanınmakta. Detaylı bilgi sahibi olmak için ”Engelli Raporunun Faydaları Engellilere Tanınan Haklar” makalemizi okuyabilirsiniz.