Cumhurbaşkanı Koruması Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde Cumhurbaşkanı koruması nasıl olunur ve ne kadar maaş alır sorularına elimizden geldiğince yanıt verme yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi Türkiye genelinde birçok farklı alanda meslek grupları ile alakalı ilgi alanları sorgulanır. Devlet memurluğu, her anlamda insanların en çok önemsediği konulardan birisidir. Tabi ki bazı meslekler var ki önem derecesi anlamında da maaş konusunda da ciddi anlamda önem arz ediyor. Bizde elimizden geldiğince bu meslek grupları ile alakalı sizleri bilgilendirme yoluna gidiyoruz. Bu makalemizde de Cumhurbaşkanı koruması ile alakalı bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Cumhurbaşkanı Koruması Nedir?

Cumhurbaşkanı koruması, nereye giderse gitsin her noktada kendisini yakından koruyan ve tüm tehlikeleri savuşturan alanında yetkin kişilerdir.

Cumhurbaşkanlığı için koruma ile alakalı olarak seçilecek olan kişiler özen ile belirlenir. Tabi ki hangi meslek içerisinden seçildiği de insanlar için merak konusu unsurlardan birisidir. Cumhurbaşkanı korumaları, doğrudan Polis mesleği içerisinden seçilir. Gerekli durumlarda Özel Kuvvetler askerleri tarafından da seçme yapılır ve bu önemli mesleki sınır içerisinde çalıştırılmaya başlarlar.

Cumhurbaşkanı Koruması

Cumhurbaşkanı Koruması Nasıl Olunur?

Baktığınız zaman koskoca bir devlet başkanını koruma görevi sizlere veriliyor. Yani bu mesleğin ağırlığı da ciddi anlamda yüksek ve dolayısı ile dikkatli olmak gerekiyor. Bu mesleğe seçilecek olan tüm bireylerde yine niteliklerine dikkat edilerek seçim yapılır. Biz, genel olarak düşünüldüğü zaman bu mesleklerin ciddi anlamda kolay meslekler olduğunu düşünebiliriz. Ancak durum bunun tamamen aksini bizlere gösterir.

Cumhurbaşkanı koruması olmak için POLİS ya da ASKER olmanız gerekir. Bu yakın korumalar, özellikle yakın muharebe eğitimi almış olan polisler ve askerlerden seçilir. Bu neden dolayısı ile meslek içi seçim olduğundan dolayı seçmeler de ayrı noktalarda ve birçok farklı konu dikkate alınarak yapılır. Genel olarak taşımanız gereken şartlar aşağıdaki gibi kendisini gösterir;

 • Polis ya da asker sınıfı içerisinde en az uzman rütbesi ile çalışıyor olmak,
 • Yeterli silah kullanma ve meskun mahal bilgisine sahip olmak,
 • Yasalar ve koruma konusu ile alakalı bilgi sahibi olmak,
 • Çevik ve sportif anlamda fit olmak,
 • Mesleki açıdan herhangi bir ceza ya da soruşturma geçirmemiş olmak,
 • Harp sahasında kendisini kanıtlamış olmak (alternatif),
  2020 Güncel Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

bu anlamda genel itibari ile aranan en önemli özellikler olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Türkiye genelinde de aslında bu mesleği kendisine ciddi anlamda amaç edinen kimseler olduğunu söyleyebiliriz. Her anlamda zeki, çevik ve meskun mahal olayları ile alakalı olarak deneyimli olmak zorundasınız.

Öncelikle Polis Sınıfından Seçme Yapılır

Cumhurbaşkanı korumalığı için öncelikli olarak polis sınıfından alınacak olan personellere öncelik verilir. Başkanın yakın korumalığı için özellikle aranan belli başlı fiziki ve mental özellikler kendisini gösterir. Dolayısı ile bu noktada aranan belli başlı fiziki özellikler olduğunu da net olarak söylememiz gerekiyor. Cumhurbaşkanı koruması olacaklarda aranan fiziki ve mental özellikler aşağıdaki gibidir;

 • Uzun boylu olması,
 • Vücudunun fit bir görünüme sahip olması,
 • Silah kullanma yeteneklerinin üst seviyede olması,
 • Sportif olarak aktif ve çevik olması,
 • Giyimine özen göstermesi,
 • Meslek içerisinde kendisini göstermesi, kanıtlaması,

genel itibari ile aranan özelliklerden. Tabi ki yetkinlik konusu olarak en üst seviyede olan Polis Özel Harekat görev unsurlarından seçilmesi genel itibari ile kendisini gösterir. Askerlerden seçim yapılacak ise genellikle Özel Kuvvetler askerlerinden resmi olarak göreve alım yapılır. Cumhurbaşkanı’nı yakından koruyan olduğu kadar uzaktan keskin nişancı gibi korumaları da vardır. Bunlarda yine fark yaratan seçenekler arasında kendisini gösterir.

Koruma

Cumhurbaşkanı Koruması Ne Kadar Maaş Alır?

İşte en çok merak edilen diğer unsurlardan birisi olarak da korumaların genel nitelikleri ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunmamız gerekiyor. Korumalar, zaten hali hazırda devlet memuru olarak görev yapan polis ya da askerlerden seçilir. Yani bu şahısların zaten devletten aldıkları belli başlı bir maaş rakamı söz konusudur.

Cumhurbaşkanı korumalığı için alınan maaş ise ekstra ücretler ile farklılık gösterir. Mesleki maaşın dışında koruma ücretleri ve operasyon tazminatları ile birlikte en düşük maaş 7,000 TL dolaylarından başlar. En yüksek maaş ise 15,000 TL dolaylarına kadar kendisini gösterir. Dolayısı ile korumalık aslında hem asil bir görev hem de maaş anlamında da moral veren bir seçenek.

  İddaa Kupon Sorgulama Nasıl Yapılır?

] }
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank antirecep dedi ki:

  inşaalah! recep denilen türk düşmanı recepmi tayyip adı herne ise.. bu korumalar aldığnız bu paralar size kanser olarak geri döner pek tabiki tüm soyunuz kuruyana kadar.ALLAH ın izni ile o her şeyi görendir.Zaten bizde 20 yıldır görüyoruz.Arkadaşlar recep polislerinden korunmak için bok bombaları üretiniz bu natureldir suç teşkil etmez

 2. blank Esra dedi ki:

  Aman çok önemliydi koruma olmak