Bilgisayar İşletmeni Olma Şartları


  Bilgisayar İşletmeni Olma Şartları

  Bilgisayar işletmeni olma şartları, memur olmak isteyenleri son derece yakından ilgilendiren ve iyi bilmeleri gereken bir konu. Bilgisayar işletmeni olma şartları ile ilgili olarak; bilgisayar işletmeni nedir, bilgisayar işletmeni kadrosu nedir? Bilgisayar İşletmeni ne kadar maaş alır? Bilgisayar işletmeni kimler olabilir? Bilgisayar işletmeni olmak için gereken şartlar neler? Bilgisayar işletmeni nasıl olunur? Bilgisayar işletmeni nerelerde çalışır? Bilgisayar işletmeni olmak için ne mezunu olmak gerekir? Gibi akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları sizin için hazırladığımız araştırma yazımızda. Bilgisayar işletmeni olarak atanmak için ne gerekli, bilgisayar işletmeni nasıl atanır öğrenmek için yazımızı mutlaka okuyun.

  Bilgisayar İşletmeni Kadrosu Nedir?

  Memur olmak isteyip KPSS tercih formunu inceleyen herkes bilgisayar işletmeni kadrosunu mutlaka görmüştür. Bilgisayar işletmeni kadrosu hemen her kurumda bulunur. Biraz daha detaylı araştıranlar bilgisayar işletmeni maaşlarının düz memur maaşlarından daha fazla olduğunu da görmüştür. Bunun yanı sıra bazı sosyal hak ve özlük hakları düz memurluktan daha avantajlıdır. Ayrıca hemen her kamu kurumları çok sayıda bilgisayar işletmeni alımı yapıyor. Bu artılar alt alta toplanınca bilgisayar işletmeni kadrosu pek çok kişi için cazip bir seçenek haline geliyor.

  Bilgisayar İşletmeni Alımları İçin BURAYA Tıklayın.

  Memur olma hayali kuran pek çok kişi bilgisayar işletmeni olma şartları neler, bilgisayar işletmeni olarak atanmak için ne gerekli yeterli kadar bilgi sahibi değil. Bilgisayar işletmeni olmak için gereken şartlar neler, nasıl olunur tüm bilmeniz gerekenleri sizin için derledik. Ayrıca bilgisayar işletmeni ne iş yapar görevleri neler gibi hususlarda bilgi sahibi olmak için aşağıda bağlantısı bulunan yazımız okuyabilirsiniz.

  İLGİLİ KONU:

  Bilgisayar İşletmeni Ne İş Yapar, Görevleri Neler?

  Bilgisayar işletmeni Olma Şartları

  Meslek hakkında verdiğimi bu genel bilgilerin ardından şimdi bilgisayar işletmeni kimler olabilir, bilgisayar işletmeni olma şartları neler olduğuna değinmeye başlayalım. Bilgisayar işletmeni olmak için şartlar iki başlık altında değerlendirilmesi gerekiyor. Bunlardan birincisi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. Maddesinde değinilen memur olma şartları. Bilgisayar işletmeni veya başka bir memur kadrosu fark etmeksizin memur olarak atanmak için bu maddede sayılan şartların taşınması gerekiyor. İlgili kanun maddesine göre memur olma şartları şu şekilde;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
  • Kadro için istenen eğitim şartlarını taşıyor olmak
  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak. Askerlikle ilişiği bulunmamak ifadesinden kasıt; askerliğini yapmış olmak, askerlik çağına gelmemiş olmak, askerliğini erteletmiş olmak veya askerlikten muaf olmaktır
  • Kamu görevi yapmaya engel teşkil eden sürekli nitelikte bir akıl sağlığı problemi bulunmamak. Devlet Memurları Kanunun 53. Maddesi engellilerin memur kadrolarına atanmasını düzenlemektedir. Söz konusu bu sağlık şartı 53. maddede belirtilen haklar saklı kalmak kaydıyla geçerlidir.
  • Bilgisayar işletmeni alımı yapan kurumun özel kanunundaki veya mevzuatındaki özel şartları taşıyor olmak
  • Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 1 yıldan daha fazla hapis cezasına çarptırılmamış olmak
  • Affa işlemiş dahi olsa; devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar ile anayasal düzene ve anayasal düzenin işleyişine karşı işlenen suçlardan mahkum olmamış olmak
  • Affa uğramış, para cezasına çevrilmiş, ertelenmiş veya hükmün açıklanması geri bırakılmış olsa dahi; rüşvet, zimmet, irtikap, dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırmak, güveni kötüye kullanmak, hileli iflas, hırsızlık, suç kaynaklı geliri aklama suçlarından mahkum olmamak
  • Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak
    Kredi Çektim İşsiz Kaldım Ne Yapmalıyım?

  Yukarıda saydığımız şartları taşıyanlar memur olmak için memur alımları için başvuru yapabilirler. Daha spesifik olarak bilgisayar işletmeni olarak atanmak için bazı farklı şartlar da aranıyor. Bilgisayar işletmeni olarak atanmak için yüksekokul mezunu olmak gerekiyor.

  İLGİLİ KONULAR:

  VHKİ Nedir, Ne İş Yapar – Vhki Görev Tanımı ve Görevleri

  VHKİ Maaşları – Vhki Ne Kadar Maaş Alır?

  Bilgisayar İşletmeni Nasıl Atanır?

  Bilgisayar işletmeni olarak atanmak için iki yol mevcut. Bunlardan ilki ilk atama ile bilgisayar işletmeni olarak atanmak. İlk atama usulü herkesin bildiği üzere KPSS sınavı sonrasında yapılan bilgisayar işletmeni alımı faaliyetine başvurmak ve yapılacak olan tüm sınav ve mülakatlarda başarılı olarak bilgisayar işletmeni olarak atanmak. İkincisi ise hali hazırda memurluk yaparken gerekli şartları sağladıktan sonra görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girerek bilgisayar işletmeni olarak atanmak.

  İlk Atama İle Bilgisayar İşletmeni Olarak Atanmak

  Bilgisayar işletmeni olarak atanmak için, memur olma prosedüründeki tüm gerekliliklerin yerine getirilmiş olması gerekiyor. İlk olarak yapılması gereken KPSS sınavına girmek. Bu sayede bilgisayar işletmeni alımı ilanlarına başvuru hakkı kazanmış olacaksınız. İkinci olarak yukarıda saydığımız memur olma şartlarını taşımak gerekiyor.

  Memur Bilgisayar İşletmeni Nasıl Olur?

  İlk atama usulü ile bilgisayar işletmeni olarak atanma konusuna açıklık getirdik. Şimdi de memurken bilgisayar işletmeni olmak için gerekenlerden bahsedelim. Hali hazırda görevde iken memurlar bilgisayar işletmeni olma şansına sahipler. Bunun için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girmek gerekiyor. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında başarılı olan memurlar bilgisayar işletmeni olarak atanmaya hak kazanır. Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına girebilmek için ise bazı şartların taşınıyor olması gerekiyor. sınava girebilmek için gereken bilgisayar işletmeni kadrosu şartları ise şu şekilde;

  • En az lise ve dengi okullardan mezun olmak
  • Son başvuru tarihi itibariyle Bakanlık merkez veya taşra teşkilatında en az 2 yıl görev yapmış olmak
  • Diploması bilgisayar işletmenliği vasfı kazandıran bir okuldan mezun olmuş olmak veya Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bilgisayar işletmeni sertifikası bulunmak

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

  Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar?

  Bilgisayar İşletmeni Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerek?

  Bilgisayar işletmeni olmayı düşünenlerin en çok merak ettiği hususların başında bilgisayar işletmeni hangi bölümden alıyor sorusu geliyor. KPSS başvuru kılavuzunda bilgisayar işletmeni kadrosu şartları için 3001 ve 6225 nitelik kodu numaraları yer alıyor. 3001 nitelik kodunun karşılığı herhangi bir yüksekokul mezunu olmaktır. 6225 nitelik kodunun karşılığı ise Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış bilgisayar işletmeni sertifikası bulunmaktadır. Bu nitelik kodlarından anlaşılacağı üzere bilgisayar işletmeni olmak için illa ki üniversitelerin ön lisans bilgisayar bölümlerinden mezun olmak gerekmiyor. Bilgisayar işletmeni olmak için 2 yıllık ön lisans diploması ve bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olmak yeterli oluyor. Tabi bilgisayar ölümlerinden mezun olanlar bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olduğu için ayrıca yeniden bilgisayar işletmeni sertifikası almalarına gerek yoktur.

    İtfaiyeci Nasıl Olunur

  Bilgisayar İşletmeni Ne Kadar Maaş Alır?

  Bilgisayar işletmeni olma isteyenlerin bu kadro ile ilgili en çok merak ettikleri husus bilgisayar işletmeni maaşı ne kadar olduğu şüphe yok ki. Yazımızın muhtelif yerlerinde belirttiğimiz üzere bilgisayar işletmenliği ön lisans seviyesindeki bir kadro. Yeni atanmış bilgisayar işletmeni maaşı 2018 Temmuz itibariyle yaklaşık olarak 3050 TL’dir. Bu maaş tutarı bekar dokuzuncu derecenin birinci kademesinde yeni göreve başlayan bir bilgisayar işletmeni maaşıdır. Evli ve çocuk sahibi olma durumunda eş ve çocuk yardımı gibi ek ödemeler alınabilir. Ayrıca hizmet yılı artıp derce kademe ilerledikçe maaşlarda da artış olmaktadır.  Tüm bu ek ödemeler neler ve ne kadar, ek ödemelerle birlikte bilgisayar işletmeni maaşı ne kadar oluyor detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıda bağlantısı bulunan makalemizi okuyabilirsiniz.

  İLGİLİ KONU:

  Bilgisayar İşletmeni Maaşları Ne Kadar?

  Bilgisayar İşletmeni Nerelerde Çalışır?

  Bilgisayar işletmeni kadrosu hemen her kamu kurumunda bulunmaktadır. Yani Milli Eğitim Bakanlığından, Orman Bakanlığına, Sanayi Bakanlığından, Sağlık Bakanlığına her kurumun merkez veya taşra teşkilatında bilgisayar işletmeni kadrosu bulunmaktadır. bilgisayar işletmeninin çalışma ortamı mesleğin adından da anlaşılacağı üzere ofislerde masa başında ve bilgisayar üzerinedir.  Ayrıca bilgisayar işletmeni kadrosu kamu kurumlarında bilgisayarların bakım ve işletilmesi ile de görevlendirilebilmektedir.

  Bize Yazın

  Bilgisayar işletmeni olma şartları ile ilgili olarak akıllara gelebilecek tüm soruları ayrıntıları ile cevaplandırmış bulunuyoruz. Bilgisayar işletmenliği kadrosu ve bilgisayar işletmeni olma şartları ile ilgili olarak tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazara kadromuz sizden gelen tüm soruları en güncel bilgileri kullanarak, en kısa süre içerisinde cevaplandıracaklardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
  1. Salih dedi ki:

   Merhaba ticaret meslek lisesi muhasebe bölümü mezunuyum bilgisayar derside gördüm ayriyetten bilgisayar işletmeni sertifikamda da var EGM de memurum bilgisayar işletmeni olabilirmiyim

  2. Mert dedi ki:

   Bilgisayar işletmeni olmak istiyorum ama üniversite de hangi bölümden gireceğim bilmiyorum

   1. admin dedi ki:

    Bilgisayar ile ilgili 2 yıllık programlardan birine kaydolmalısınız.

  3. burak dedi ki:

   Lisans mezunları başvurabilir mi ?

   1. admin dedi ki:

    Alım ilanında hangi seviye mezuniyet istendiği belirtilir. Alımların bir bölümü lisans mezunları arasından yapılıyor.

  4. Asuman yalcinkaya dedi ki:

   Ben bilgisiyar işletmenliği (Operatürlüğü) kazandım ama lise mezunu değilim ve 17 yaşindayım acaba hastanede bilgisiyar işletmenliği yapabilirmiyim?

   1. Musa dedi ki:

    Olabilir ama 18yasinda olmanız gerekmektedir