Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?


  Askerlik Yol Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

  2019 Askerlik yol parası, 1111. Sayılı Askerlik Kanunu gereği askere giden mükelleflere yapılan bir ödemedir. Askerlik yol ve iaşe bedeli, bedelli askerlik uygulamasının da hayat geçmesi ile birlikte  vatani görevini yapmaya hazırlanan gençlerimizin en çok bilgi sahibi olmak istedikleri konulardan biri oldu. Askerlik Yol Parası Ödemesi ile ilgili olarak; askerlik yol parası ne kadar? Askerlik yol parası nasıl alınır? Askerlik yol parası ne zaman yatar? Askerlik yol bedeli nereden alınır? Askerlik yol parası sorgulama nasıl yapılır? Hangi illere asker için ücretsiz uçak bileti veriliyor? Gibi askerlik yol ve iaşe bedeli alma konusu hakkında akıllara gelebilecek tüm soruların ayrıntılı cevapları yazımızda.

  2019 Askerlik Yol ve İaşe Bedeli

  1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre her Türk vatandaşı erkek askerlik yapmakla mükelleftir. Aynı kanuna göre zorunlu askerlik görevini yapanların yeme, içme, giyinme, barınma ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Kanunun bu hükmü gereğince acemi birliği veya usta birliği fark etmeksizin askere gidecek olanların yol ve iaşe (yeme-içme) masrafları devlet tarafından karşılanır. Halk arasında daha ziyade asker yol parası adıyla bilinen bu ödemenin resmi adı Askerli Yol ve İaşe Bedelidir. Bedelli Askerlik Yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte eskiye daha çok gencimiz askerlik yol parası hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyaç duymaya başladı. Peki uzun dönem, kısa dönem veya bedelli askerlik yol parası ne kadar, nasıl alınır, nereden alınır? İşte askerlik yol ve iaşe bedeli ile ilgili olarak işte tüm bilinmesi gerekenler…

  2019 Askerlik Yol Parası Ne Kadar?

  Konu hakkında cevabı en çok merak edilen soru askerlik yol parası ne kadar hiç kuşku yok ki. Öncelikle belirtmek gerekir ki askere gideceklere verilen para, yol ve iaşe bedeli olmak üzere 2 kalemdir. Bu iki kalem ödeme tek seferde birlikte verilir. Askerlik yol bedeli ne kadar olduğu konusunda tek bir cevap yok. Bu tutar nerede askerlik yapılacağına göre kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Sevk döneminde askerlik şubeleri belediyelere resmi bir yazı gönderip otobüs rayiç bedellerinin tespitini ister. Belediyenin ilgili şubesi, o yerleşim biriminden askere gidilecek olan yerlere otobüs bilet fiyatlarını tespit ederek askerlik şubesine bildirir. Belediyenin askerlik şubesine bildirdiği otobüs bileti rayiç bedelleri askere gidecek olanlara yol parası olarak verilir.

    Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı

  Yol parasına ek olarak askere gidecek olanlara asker iaşe bedeli verilir. İaşe bedeli, ikamet yerinden askerlik yapılacak yere gidiş süresince asker kişilerin yiyecek masrafları için verilen paradır. Askerler için 2018 günlük iaşe bedeli 20 TL’dir. İaşe bedelinin kaç günlük verileceği gidilecek olan yol mesafesine göre belirlenir.

  • 0 Km – 600 Km arası mesafeye 1 günlük iaşe bedeli (20 TL)
  • 601 Km – 1200 Km arası mesafeye 2 günlük iaşe bedeli (40 TL)
  • 1201 Km – 1800 Km arası mesafeye 3 günlük iaşe bedeli (60 TL) verilir.

  Verdiğimiz bu günlük iaşe bedeli tutarı, yol mesafeleri, otobüs bileti rayiç bedeli rakamlarıyla askerlik yol ücreti hesaplama işleminizi rahatlıkla yapabilir, ne kadar yol ve iaşe bedeli alacağınızı öğrenebilirsiniz.

  Askerlik Yol Parası Ne Zaman Yatar?

  Askerlik yol ve iaşe bedeli geçmiş yıllarda askerlik şubesinde elden veriliyordu. Bu uygulamaya birkaç yıl önce son verildi. Yol ve iaşe bedeli artık kişi adına PTT’ye yatırılıyor. Tabi durum böyle olunca askere gidecekler yol parası ne zaman yatar diye merak ediyor. Bu ödeme Milli Savunma Bakanlığı bütçesinden finanse ediliyor. Bakanlık paranın yatırılması konusunda sabit bir tarih belirlemiş değil. Yol ve iaşe bedeli büyük çoğunlukla sevk tarihinin geciktiği, sevk tarihine 3-4 gün kalınca yatırıldığı zamanlar da olabiliyor. Bu yüzden sevk tarihiniz yaklaştıkça PTT’ye giderek paranızın yatıp yatmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

  Askerlik Bitince Yol Parası Veriliyor Mu?

  Acemi birliğine ve usta birliğine giderken yol ve iaşe bedeli verildiği gibi askerlik bitiminde de yol parası verilir. Terhis olan askere yol parası maaş kartına yatırılır.

  Askerlik Yol ve İaşe Parası Nasıl Alınır?

  Askerlik yol ve iaşe bedeli ödemesi işlemlerini, acemi birliğine gidecekler için askerlik şubesi yapar. Sevk işlemlerinizin tamamlanmasının ardından askerlik şubesi yol ve iaşe bedelinin yatırılması için gerekli işlemleri yapar. Yol ve iaşe bedelinin tespiti ve PTT’ye paranın adınıza yatırılması konusunda tüm işlemleri askerlik şubesi halleder. Sizin para yatırılması konusunda hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Burada tek yapmanız gereken askere gideceğiniz gün yaklaştığında PTT’ye giderek yol ve iaşe bedelinin yatırılıp yatırılmadığını kontrol etmenizdir.

    Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

  Yol ve iaşe bedeli sadece acemi birliğine giderken verilmez. Usta birliğine giderken de yol ve iaşe bedeli ödemesi yapılır. Usta birliğine giderken verilen yol ve iaşe parası tıpkı acemi birliğine giderkenki gibidir. Bu sefer iaşe bedeli ve yol parası ne kadar olacak konusunda tespiti askerlik şubesi değil birliğiniz yapar. Usta birliğine gitmeye hazırlanan acemi askerlere birliği anlaştığı bir bankadan bankamatik kartı dağıtır. Askerlerin usta birliğine giderken alacağı yol ve iaşe bedelleri bu bankamatik kartlarına yatırılır.

  Askere gitmeye hazırlanan pek çok gencimizin hedefi ise uzman çavuş olarak vatana hizmet edebilmek. İster tezkere aldıktan sonra olsun, ister askerlik görevine devam ederken nasıl uzman çavuş olunur, uzman çavuşlar ne kadar maaş alır gibi hususlar pek çok kişinin cevabını en çok merak ettikleri sorular arasında yer alıyor. Tüm bu soruların ayrıntılı cevaplarını aşağıda bağlantıları yer alan yazılarımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

  Askerlere Ücretsiz Uçak Bileti Verilen İller

  Yukarıda acemi birliğinden usta birliğine giderken yol ve iaşe bedeli verildiğini söylemiştik. Doğu ve güneydoğu bölgelerinde bulunan bazı illere askerlerin bireysel olarak karayoluyla gitmesi yasaktır. Usta birliği bu illerde olan askerlere yol ve iaşe bedeli verilmez. Devlet usta birliği için söz konusu bu illere gidecek olanlara ücretsiz olarak uçak bileti temin eder. Hangi illere asker için ücretsiz uçak bileti veriliyor sıralayalım şimdi de.

  Devletin Askere Ücretsiz Uçak Tahsis Ettiği İller;

  • Ağrı
  • Ardahan
  • Batman
  • Bingöl
  • Bitlis
  • Erzurum
  • Hakkari
  • Iğdır
  • Kars
  • Muş
  • Siirt
  • Şırnak
  • Van

  Bu illerdeki büyük kışlalarda KTM (Kabul Toplanma Merkezi) oluşturulmuştur. Bu illerin ilçeleri ve taşrasında görev yapacak askerler KTM’de toplanır. Tüm askerlerin KTM’lerde toplanmasının ardından konvoy planlaması yapılır. Zırhlı askeri araçların eskortluğunda tüm askerler bu konvoylarla görev yapacağı birliğine götürülür.

  Askerlik Yol Parası Sorgulama E Devlet

  Askerlik yol ve iaşe bedeli ne kadar alacağınızı e devlet üzerinden görmeniz mümkün. Yoklama ve sevk işlemleri tamamlanmasının ardından Milli Savunma Bakanlığı Er Sınıflandırma Sonuçlarını açıklar. Yani askere gideceklerin askerlik yeri belli olur. Askerli Yeri Sorgulama sayfasında, nerede askerlik yapacağınızı öğrenmenin yanı sıra ne kadar yol parası ve ne kadar iaşe parası alacağınızı da görebilirsiniz. Bu sorgulama esnasına yol parası ile ilgili kısımda askerlik yol bedeli null ifadesi çıkabilmektedir. Bu ifadeyle karşılaşan kişiler doğal olarak askerlik yol bedeli null ne demek merak ediyor. Buradaki null ifadesi sorgulama sayfasının yazılımı ile ilgili bir durumdur. Null ifadesini görünce yol parası alamayacağınız endişesine kapılmayın. Şayet yukarıda devletin ücretsiz uçak bileti tahsis ettiği bir ile gitmiyorsanız mutlaka yol parası alacaksınız demektir. Null ifadesini gördüyseniz bir süre sonra yeniden sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

    Askere Giderken Alınacaklar 2019 - Yanımıza Almamız Gerekenler Listesi

  Askerlik Yol Bedeli Nereden Alınır?

  E devlet üzerinden askerlik yol ve iaşe parası sorgulama yapmak mümkün olsa da askerlik yol parası yattı mı sorusunun cevabı değil elbette. Askerlik yol parası yattı mı öğrenmek için PTT’ye gitmeniz gerekiyor. Üzerinde TC Kimlik No su yazan nüfus cüzdanınızla herhangi bir PTT şubesine giderek sorgulama yapmanız mümkün. Bazen askere teslim tarihi çok yaklaşmış olanların parasının yatması gecikebiliyor, bunun sonucu olarak da askerlik şubelerine askerlik yol parası yatmadı şeklinde başvuru oluyor. Yazımızın en başında belirttiğimiz üzere ödemeyi artık şubeler yapmıyor, yal ve iaşe bedeli kişi adına doğrudan MSB tarafından yapılıyor. Askerlik şubeleri, eğer ki evrak işlemlerini eksiksiz olarak yapmışlarsa bu gecikmeden sorumlu değillerdir. Az önce söylediğimiz gibi bazen gecikmeler söz konusu olabiliyorsa da askere gitmeden yol ve iaşe paranız mutlaka yatırılır. Bu durumda yapmanız gereken şey uygun zamanlarda PTT’ye giderek yol parası sorgulama işlemi yapmanız olacaktır.

  Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

  Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

  Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

  Askerde Uzman Çavuş Olarak Nasıl Kalınır?

  Uzman Çavuş Olma Şartları Neler?

  Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

  ASKERE GİDERKEN ALINACAKLAR

  ASKERDE VERİLEN MALZEMELER

  Sorularınızı Bize Yazın

  Askerlik yol ve iaşe bedeli konusu ile ilgili olarak; askerlik şubesi yol ücretini karşılar mı, yol ücreti ne kadar, nasıl alınır, nereden alınır, ne zaman alınır, yol bedeli null ne demek gibi tüm önemli hususları ayrıntılı olacak şekilde cevaplamış bulunuyoruz. Askerlik yol ücreti hakkındaki tüm sorularınızı yorumlar kısmına yazarak bize iletebilirsiniz. Tecrübeli yazar kadromuz sizden gelen tüm soruları hassasiyetle, en güncel bilgileri kullanarak, hızlı ve doğru bir şekilde yanıtlayacaklardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
  1. Samet dedi ki:

   Merhabalar bedelli 12.celp gittim 2ay oldu biteli 55 lira maasımı aldım ama yol parası halen yatmamış sızce ne zaman yatar

  2. Eeesda dedi ki:

   Acemi birlikte yolluk parasini çekmeye vaktim kalmadi.ptt kartı bloke edilecek acemi birlikten sonra diyor peki acemi birlik bittikten sonra kart bloke olursa parayi cekemez miyim

   1. erkan akkus dedi ki:

    Merhaba Eeesda,
    PTT üzerinden ödemesi yapılan asker harçlıkları konusunda herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Kartınızın başına bir gelirse, herhangi bir PTT şubesinden adınıza yapılan ödemeyi kimlik belgenizi göstererek alabilirsiniz. Ödeme nakit yapılacaktır.

  3. Savas dedi ki:

   burasi siyaset meydanimi neden hdp yi elestiriyosun sanki hdp nin miletvekili aliyor akp mhp chp almiyormu Senin aklin ermedigi icin anlayamazsin adam o mevkiye gelmisse hakediyodur zoruna gitmesin

  4. umut dedi ki:

   askerliğim biteli 3 buçuk yıl oldu ama yol param hala yatmadı

   1. hasan dedi ki:

    ziraat bankasına veya farklı bankalara bakın gitmıs oldugunuz birliğin anlsması nereyse oraya yatıyor paralar

  5. mehmet dedi ki:

   terhis olduktan sonra yol ve iaşe bedeli maaş kartına yatar demişsiniz bir aydan fazla zaman geçti ve ücret yatmdı bu süre normal mi? yatırılmaması halinde nereye başvuru yapmalıyım?

  6. asdasdsa dedi ki:

   mardin niye yok şaka mı?

  7. Ömer Yürek dedi ki:

   adama para yatıracağız diye mesaj atmışlar para yatmamış o zaman atmasınlar kardeşim meclisteki vatan haini pkk’lı milletvekilllerine 17 milyar maaş vermesini biliyorlar. Böyle sistemin ben anasını avradını s…

   1. Savas dedi ki:

    burasi siyaset meydani degil akp mhp chp nasil maas aliyosa hdp de alicak onlarinki 38 bin tl de erdoğanin 74.500 tl ona ne demeli kimin ne aldigi seni ilgilendirmez hdp meclise girmisse o parayi almaya hak kazanir ki buda seni hic irgalamaz cunku senin babanin parasi degil

   2. Kökbörü dedi ki:

    hakkıymış sen kimsin savun vatan hainlerini

  8. Murat Cemcir dedi ki:

   1 gün sonra askere gitcem hala yatmamış göndericekleri 3 5 kurus yazıklar olsun hakkım helal değildir

   1. asdasasdas dedi ki:

    beni konuşturma şimdi oraqya vatna için gidiyosun para içn değil ama senın amacın para almaksa gonder hesap numaranı ben gonderıyım sana para

   2. fff dedi ki:

    belki yol parası yok adamın o parada hakkı haliyle soruyo sen niye zıplıyon aç karnını doyur önce de sonra para muhabbeti yap

   3. sero dedi ki:

    hahaha helal olsun iyi dedin krallll

   4. wqrweqr dedi ki:

    Adamın Parası Yoksa Nasıl Gitsin Değişik Adam Gibi düşün Yaz Belliki Aklın Basmıyor Herkes Vatani Görev İçin Gidiyor Adamın Burdaki Sıkıntısı Gidememesi Sen yürüyerek aç nasıl gitcen Paraysa Gönder Hesabını Atıyım Adam Diyor Yok 1 gün kalmıs adama yatırmamıslar Bir sıkıntı var burda Bu adam nasıl gitcek bilet varmı yokmu buna ceza kesilirmi bu adama 1 hafta önceden yatsa uygun kesse bileti nasıl olur Daha iyi olmazmı ? Düşün Öyle Yaz adam Derdini Anlatıyor burda Derman ol Dert olma. Kolaylaştır Zorlaştırma

   5. fsdgfgawerasfd dedi ki:

    Gönder adama para o zaman kuru gürültü yapma burda

   6. negres dedi ki:

    vatan için gidiyor adam tabi ne için gidecek. 100 lira için mi 1 sene askerlik yapacak sanıyorsun? O para askere giden adamın hakkı. Sorgulaması gayet normal. Biz bir sene askerlik yapacağız devlette yol paramızı versin artık bir zahmet.

  9. Gıprıslı dedi ki:

   Merhaba. Ben terhis olalı 2.5 ay oldu fakat ne açılan hesapta nede ptt de adıma yatan para yok. Ne zaman yatar. Bilgisi olan var m?

   1. Atanamayan Öğretmen dedi ki:

    bedava çalıştırıyolar zorunlu hizmet vatan görevi falan filan gaza getiriyolar 3 kuruş paranın hesabını yapıyolar sanki evde durup dururken keyfi askere gitmişiz gibi. Çağırırken yatıyo o yol parası işleri bitince sikinde değil nası giderse gitsin askeriyede kantin desen yediğin kazığın haddfi hesabı yok yemek desen Allahın gücüne gitmesin nimet sonuçta ama yencek gibi değil mecbur parayı kantine veriyosun 1 sene 6 ay işssiz kalıyosun üstüne para harcıyosun dönerken bi bakıyosun devlet 100 lira gibi bi dönüş parasını bile yatıramamış ulan madem bu kadar bitik durumdayız çağırmayın o zaman askere saçma sapan fonlara gelince para var suriyeliye filistinliye ezidiye bilmem kime saraya bok gibi para harcanıyo devleti koruyan mehmetçiğe gelince 3 kuruş para göze çok geliyo ulan orda sadece asker maaşıyla geçinen arkadaşlarım vardı benim o çocuklar nası dönücekler terhis olunca dönüş parası yatar mı yatmaz mı muamma illaki evdekiler karşılar ama bunu devletin karşılaması lazım sikindirik bi şirket bile şehir dışına yollarken gidiş dönüş bileti alıp yolluyo sizi koca devletetin düştüğü duruma bak sonra benden hizmet bekle savaş çıkarsa çağırcaz de bizde gelelim hemen memleketin kaymağını yiyenlere canımız feda ne demek daha çok yesinler. Şu TSK nın ciddi anlamada düzenlenmesi lazım dışardan bakınca en düzgün kurum gib geliyo ama içerden bakınca hiç de öyle değil.

  10. Ankara dedi ki:

   herkes alabiliyor mu bu parayı

   1. admin dedi ki:

    Tüm askerler alabilir